Булгаргаз официално е поискал компенсации от Газпром за щетите от газовата криза, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Министърът обаче отказа да уточни на каква стойност е искът и дали съвпада с предварителните разчети на Булгаргаз за 20 милиона долара.
Булгаргаз официално е поискал компенсации от Газпром за щетите от газовата криза, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Министърът обаче отказа да уточни на каква стойност е искът и дали съвпада с предварителните разчети на Булгаргаз за 20 милиона долара.
Далеч по-неясен остава въпросът с компенсациите за българската икономика, изчислени на половин милиард лева. Руският газов гигант все още не е отговорил ще плати ли обезщетението, затова юридически екипи вече подготвят съдебни искове към Газпром, обясни Петър Димитров.
Според него предлаганото от Булгаргаз намаление на цените на газа с близо 12 на сто от април е максималното възможно. Следващо поевтиняване можем да чакаме след юли, защото тогава Газпром щял да свали цените за Европа, както обеща преди дни, с 30%.
Петър Димитров – министър на икономиката и енергетиката: "Трябва ли да падне и цената на парното, след като ще паднат цените на природния газ?
Това е един важен анализ, който трябва да се направи и ако има такива резерви, то бъдете сигурни, че ще ги използваме.”
От енергийния министър дойде и новината, че частни инвеститори от чужбина вече са заявили интерес към строителството на 7 и 8 блок на АЕЦ ”Козлодуй”.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Цената на петрола достигна 70 долара за барел, Тръмп - "ще падне още"
Литийно шествие с мощите на св. Йоан Кръстител тръгна от Созопол и стигна до остров Св. Иван