Все повече хора не могат да се пенсионират, защото не могат да докажат трудов стаж и доход. Причината - предприятията, в които са работили преди 1996 г. и които са затворени, не са предали всичките си документи в Националния осигурителен институт.
Още по темата вижте в коментара на Александър Марков.
За да е изрядна трудовата книжка, в нея трябва да бъде вписана с цифри и думи продължителността на трудовия стаж, да има кръгъл печат и подписи на работодателя и на главния счетоводител. Некоректни ръководители обаче не изпълняват някои от тези изисквания.
Мариана Гинева - началник на отдел "Пенсии": Лицето следва да потърси осигурителя и да поиска изрядно да му бъде оформена книжката или съответно да му издадат удостоверение образец УП 3"
От Инспекцията по труда обаче са потърсили съдействие хора, които са работили във фирми преди 20-ина години.
Светлана Лазарова - главен инспектор: Много е трудно издирването на тези работодатели и оформянето на тр.книжки. Някои от тях са прекратили дейност.
Такъв е случаят на Юлиян Данчев - барабанист, който преди години е работил към несъществуващата вече дирекция "Музика".
Юлиян Данчев: Както всички книжки преди 80-та година и моята не беше изрядна. Нямаше печат, нямаше един подпис. Оказа се, че в Държавен архив в Русе на музиканти и артисти документите не съществуват и ме пратиха във Варна. Беше адски мъки, 3 месеца ми костваше да си извадя този документ.
Мариана Гинева - началник на отдел "Пенсии": Ако липсва правоприемник, лицето трябва да провери в архива на НОИ дали прекратилият дейност осигурител си е предал ведомостите.
Ако тези ведомости липсват в архива, тогава работникът трябва да заведе съдебно дело, за да докаже трудовия си стаж, съветват експертите.