Един на всеки десет българи живее с под 100 лева на месец.
Радослава Ненкова - безработна: "Къде ли не съм ходила. Много ходих, много търсих, но главната причина е детето. И просто се вардят от такива неща, при които ще излизаш по болнични или ще отсъстваш и така те трябва да ти ги плащат и после не искат".В семейството само бащата работи и то на минимална заплата. На член от семейството се падат по 100 лева месечно. Радослава поне си търси работа. Повечето в нейната ситуация са се отказали и така остават в капана на бедността. Причината - дори да започнат да работят, то чистата им заплата ще бъде съвсем малко по-висока от социалните помощи, които получават.
Явор Алексиев - икономист: "На практика това означава, че един човек може допълнително да изкара едва 18,4 % повече вследствие на целия си труд за един месец, отколкото би получавал от самата социална система".Какво трябва да се промени?
Петър Ганев - старши икономист: "Фокусът трябва да е свиване на дела на хора с основно образование, които данните ясно показват, че не успяват да се реализират на пазара на труда".Сега Радослава е доволна, че получава 8 лева стипендия на ден за курса като продавач-консултант към бюрото по труда. Надява се все пак да си намери работа. Оказва се най-много бедни има в семейства с три и повече деца. И при тези домакинства сякаш причините за недоимъка са се наслагали - ниско образование, липса на квалификация - и така бедността се предава от поколение на поколение. Впечатление прави и, че жените се справят по-трудно от мъжете, затова и представителките на нежния пол се намират в двойно по-голяма опасност от бедност.