ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Един на всеки десет българи е в риск от дълбока бедност (ОБНОВЕНА)

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:29 мин.
У нас

Един на всеки десет българи живее с под 100 лева на месец.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Един на всеки десет българи живее с под 100 лева на месец. Най-рисковата група са децата и безработните, най-тежка е ситуацията в семейства с три и повече деца. Това показва анализ на Института за пазарна икономика. ,,Искам да живея като беден човек, само че с пари''- всеки десети българин няма да се засмее на тази шега, защото е в риск от дълбока бедност. Най-засегнатите групи са три- безработните, хората, които не търсят работа и техните деца. 205 хиляди непълнолетни живеят в дълбока бедност. Факторът образование тук е основен. И от цифрите се вижда колко е драстична разликата между висшистите и хората с основно образование. При по-нискообразованите опасността да се озоват под линията на бедността достига до 45 %. И ако в София бедността е около 7 %, то във Видин, Сливен и Пазарджик достига до 40 на сто. Във Враца ситуацията също не е от най-цветущите. Радослава Ненкова от години е на трудовата борса. Работила само за няколко месеца в кланица, която фалирала. След това родила и оттогава вече 4 години никой не иска да я наеме. Работодателите й дават все един и същи отговор.
Радослава Ненкова - безработна: "Къде ли не съм ходила. Много ходих, много търсих, но главната причина е детето. И просто се вардят от такива неща, при които ще излизаш по болнични или ще отсъстваш и така те трябва да ти ги плащат и после не искат".
В семейството само бащата работи и то на минимална заплата. На член от семейството се падат по 100 лева месечно. Радослава поне си търси работа. Повечето в нейната ситуация са се отказали и така остават в капана на бедността. Причината - дори да започнат да работят, то чистата им заплата ще бъде съвсем малко по-висока от социалните помощи, които получават.
Явор Алексиев - икономист: "На практика това означава, че един човек може допълнително да изкара едва 18,4 % повече вследствие на целия си труд за един месец, отколкото би получавал от самата социална система".
Какво трябва да се промени?
Петър Ганев - старши икономист: "Фокусът трябва да е свиване на дела на хора с основно образование, които данните ясно показват, че не успяват да се реализират на пазара на труда".
Сега Радослава е доволна, че получава 8 лева стипендия на ден за курса като продавач-консултант към бюрото по труда. Надява се все пак да си намери работа. Оказва се най-много бедни има в семейства с три и повече деца. И при тези домакинства сякаш причините за недоимъка са се наслагали - ниско образование, липса на квалификация - и така бедността се предава от поколение на поколение. Впечатление прави и, че жените се справят по-трудно от мъжете, затова и представителките на нежния пол се намират в двойно по-голяма опасност от бедност.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?