Македония трябва колкото може по-бързо да се включи във финансирането на атомната електроцентрала „Белене". В противен случай поема риска след десетина години да внася цялата необходима на държавата електроенергия. Това предупреждение отправят македонски експерти-енергетици на страниците на ежедневника „Дневник", които отчитат предимствата на „Белене" пред албанско-хърватския проект „Скадар".
Македония трябва колкото може по-бързо да се включи във финансирането на атомната електроцентрала „Белене". В противен случай поема риска след десетина години да внася цялата необходима на държавата електроенергия. Това предупреждение отправят македонски експерти-енергетици на страниците на ежедневника "Дневник", които отчитат предимствата на "Белене" пред албанско-хърватския проект "Скадар".
Македонските енергийни експерти отчитат като голяма грешка факта, че държавата все още не е отговорила положително на предложението да се включи във финансирането на изграждането на АЕЦ "Белене". Според инженер Максим Гонев, цитиран от "Дневник", "Белене" в момента е най-добрата опция за Македония да реши проблема със снадбяването с електрическа енергия. Професорът от Скопския Университет Атанаско Туневски, дългогодишен директор в македонското предприятие "Електростопанство", от своя страна намира за предимство на "Белене" фактът, че проектът ще бъде завършен по-скоро. Това е в интерес на Македония, на която според професора й трябва електроенергия колкото може по-бързо.
И двамата експерти смятат, че България има натрупан опит с АЕЦ "Козлодуй", а и "Белене" има някои технологични предимства в сравнение с албанско-хърватската идея за обща централа под името "Скадар". Този проект е наистина само идея, изразена на политическо ниво между премиерите на двете съседни държави, който, ако започне да се строи, ще закеснее много в сравнение с АЕЦ "Белене", посочват експертите.
Полина Карастоянова: "Евровизия" трябва да бъде началото на едно ново препозициониране на България
Схема за източване на средства във водния сектор – нанесени са щети на 6 дружества
АЕЦ "Козлодуй" работи по график и произвежда над една четвърт от тока в страната
Пламен Абровски: Осигуряват се 170 млн. евро по бюджета на Държавен фонд "Земеделие"
Частично бедствено положение в община Струмяни заради падналите проливни дъждове (СНИМКИ)
Дете е причинило големия пожар в Хасковско, който обхвана 14 хиляди декара