Любомир Левчев празнува 80-ти рожден ден със "Звездите са мои".
Любомир Левчев празнува 80-ти рожден ден. Писателят ще отбележи юбилея с поетична вечер в сряда в НДК. Рециталът е озаглавен Звездите са мои", на името на първата му стихосбирка.
Ангелите му избират думите. Припознава ги още с първите словесни откровения и най-близките хора.
"Из Родопите зелени тичат пъргави елени. Тичат, скачат по цял ден, колко хубави са те за мен. Пишех го на колене на един стол и ядях семки. Веднага отидох при майка ми и го прочетох. Тя каза не, не си го писал ти".
"Звездите са мои", казва с първата си стихосбирка и продължава с "Обсерватория", "Дневник за изгаряне", "Заклинания", "Самосъд'83", "Небесен срив". Вдъхновението си намира различни пътечки към него.
"Аз не търся вдъхновението, то ме търси. Не е игра с думите това, което ви казвам. Може да търсиш любовта, може тя да те търси. Аз съм търсил любовта, но поезията ме е намирала тя мене".
Спомени и откровения се събират в поредицата "Романи от спомени" - "Убий Българина!", "Ти си следващият" и "Панихида за мъртвото време". За зрителите на По света и у нас Любомир Левчев избра "Аз, който не избягах от Помпей".
"Смениха Бог. Проучиха Вулкана.
Градът развратен станал е музей.
И само аз при себе си останах
аз, който не избягах от Помпей".
Да, човек трябва да остава при себе си.
Софийският градски съд разгледа експертизи по делото за убийството на Пейо Пеев