Здравната каса ще изплати на болниците всички лекарства за дейности по клинични пътеки - дори тези, за които са изразходвани средства над месечните лимити.
Д-р Янислава Илиева, зам.-управител на СБАЛОЗ "Д-р Марко Марков" - Варна: При условие, че лимитът на клинични процедури е намален до 90 процента от миналогодишния, то лимитът за лекарствата е намален на 60 процента. Сами разбирате, че в момента на изчерпване на лимита за лекарства, дори да има остатъчен лимит за клинични процедури по пътеки, те просто няма как да бъдат извършени.Новото ръководство на касата е наясно с проблемите, породени от методиката, но промяната й няма как да стане тази година. Засега усилията са насочени в това, да се избегне голям недостиг на средства,
Д-р Димитър Петров, подуправител на НЗОК: Оперативното ръководство на Касата е взело решение всички лекарства и медицински изделия, които отговарят на извършената дейност, включително - ако болниците са ползвали други резерви, да бъде заплатени, независимо, че са извън лимитите.Това ще стане, ако Надзорният съвет на Касата приеме решението на утрешното си заседание. От него зависят и другите добри новини за болниците.
Д-р Димитър Петров, подуправител на НЗОК: Най-вероятно ще бъдат увеличени изцяло годишните бюджети на всички университетски болници с 2 процента на годишна база и на всички болници, които имат спешни отделения - също с два процента.И още - парите за хемодиализа и специфични операции като поставянето на апарат за командно дишане, например, ще излязат от болничните бюджети и ще следват пациента - тоест, Касата ще ги плаща 100 процента на местата, където са извършени.
"Всяка крачка има значение" - бягане в подкрепа на болните от множествена склероза
Бързото хранене във Франция се разраства и поставя под натиск традиционните ресторанти
Кампания "Не сте сами в отказването от цигарите" организират от столичната фармацевтична колегия
Нов ДНК-текст дава шанс на пациенти с рак на гърдата да избегнат химиотерапия
Удължава се срокът за забрана за износ на инсулини и антиинфекциозни лекарства
250 кг високорискова дрога и малък хеликоптер за наркотрафик откриха след спецакция край Ямбол (СНИМКИ)
Незаконният град край Варна: Инвеститор и собственици на имоти са готови да защитават интересите си
"Прогресивна България" предлага три бюджетни мерки, сред тях и намаляване на партийната субсидия