54 домашни прасета са унищожени в село Жернов, където е едно от огнищата на свинска чума в Северна България, стана ясно след спешна среща при министъра на земеделието с представители на Агенцията по хранитe, МВР и областни управители от застрашените региони. На този етап няма заболели животни в промишлените ферми. За да се спре разпространението на заразата се въвежда стриктен контрол на влизащите и излизащи превозни средства в карантинната зона. Още за мерките срещу болестта, разказва Николай Минков.
Единственият начин за справяне с болестта е унищожаване на животните в зоните на откритите огнища, съобщи министърът на земеделиeто.
Десислава Танева - министър на земеделието: Всеки влязъл в двора където е установено това заболяване, става потенциален преносител в съседния двор. Много бързо се разпространява заболяването, а икономическите щети, ако то навлезе в индустриални предприятия са огромни.
Най-големият приносител на зарата са дивите прасета.
По 50 лева ще получава всеки ловец, който е убил диво прасе, взел е проби и ги е изпратил за изследване, съобщиха от Министерството на земеделието.
Полиция и жандармерия проверяват всички превозви средства в карантинната зона, за да не се допусне изнасяне на заразено месо.
доктор Дамян Илиев: Ние сме подложили на надзор целия район около тези огнища, 10-километрова зона. Опасността е много голяма. Не може да се прави карантина на такова заболяване.
Санитарните власти ще посетят всички къщи и стопанства, в издирване на домашни прасета, отглеждани за лични нужди, които не се регистрирани от стопаните.
Валерий Желязков - кмет на община Никопол: Нека прасетата бъдат на място, дори и да загубят тези прасета, нека ограничим в нашата община тази зараза, недопустимо е това да се случва.
От Земеделското министерство обясниха, че държавата не дължи обезщетение за животни, отглеждане за лични нужди, които не са регистрирани.