НОВИНИ

Иван Костов: Гърция се приближава бързо до политическа криза

Бившият министър-председател, при когото в България беше въведен паричния съвет (валутния борд) Иван Костов обобщава пред "По света и у нас" ситуацията в Гърция: .

иван костов гърция приближава политическа криза
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
18:28, 07.07.2015
Чете се за: 02:06 мин.
Икономика

Бившият министър-председател, при когото в България беше въведен паричния съвет (валутния борд) Иван Костов обобщава пред "По света и у нас" ситуацията в Гърция:

Министър-председателят Ципрас убеждаваше гръцките избиратели, че веднага след като кажат "не", кредиторите ще направят по-добри и по-справедливи предложения към Гърция. Сега се разбира, че Гърция трябва да направи предложения, защото тя е напуснала преговорите и всички ще очакват да чуят от Ципрас къде той счита, че трябва да му бъдат направени нови отстъпки или как вижда той споразумението.

Трябва да се изасни същината на нейния (на Гърция) проблем. Той не е в размера на дълга, както мнозина мислят и както го анализарат. Проблемът е в следното - че Гърция продължава да задлъжнява непрекъснато. Тоест, тя формира нови дългове. Дори да се намали гръцкия длъг, страната ще продължи да увеличава дълга си, защото в момента тя е с много значителен първичен дефицит и ще завърши така годината. Което означава, че бюджетът е пред фалит, защото не може да финнасира разходите, предвидени в него. Трябва да бъде финансиран отвън - тоест, с други кредити. И това е големият проблем на Гърция.

Важният въпрос е  готови ли са кредиторите да продължат да кредитират гръцкия дефицит и в бъдеще, защото след това, което се е случило и прекратяването на обслужването на задълженията към МВФ и към Централната банка, е ясно, че Гърция не може да се върне (поне в следващите 15 години) на пазарите на суверените дългове. Тоест, тя трябва да бъде, така да се каже, подкрепяна и подпомогана от официалните институци. И въпросът е те дали ще бъдат съгласни да го правят.

Моите прогнози са, че  еврогрупата ще бъде готова да отиде на тези максимални компромиси, които счита за безопасни за себе си. За да се разбере какво е заложено от другата страна трбява да е ясно, че в Германия съпротивата срещу по-нанатъшни отстъпки на Гърция от каквото и да е естество е огромна. Ако сега се проведе референдум в Германия с въпрос: "Готови ли сте да подкрепяте Гърция или да приемете нейния сценарий за излизане от тази ситуация, в която се намира страната?" , отговорът ще бъде почти 100% "не". Тоест, г-жа Меркел трябва да направи огромни компромиси, включително да пожертва и собствената си политическа кариера.

Оптимистичният сценарий всъщност представлява следното: Ципрас отива и подписва споразумуението в този вид, в който то е и получава една допълнителна подкрепа, за да може да се справи с тези проблеми, които породиха референдума и прекъсването на преговорите, но изпълнява програмата на икономии, която ще трябва да представи на избирателите, че е максимума, който е могъл да постигне. Песимистичния сценарий е той да не може да отвори банките, да не може да започнат разплащанитята и кредитирането  и тогава вече ситуцаията става изкрлчително тежка за Гърция, защото кризата, в която ще изпадне страната, ще бъде много тежка. И целият проблем, който не изчислиха в Атина е времето. Те не взеха предвид, че това време няма да им стигне сега, за да излязат на позиция за споразумяване, защото банките трябва да бъдат отворени. А с какво ще бъдат отворени е неясно. Тоест, споразумението трябва да се подпише, както казваше Варуфакис, в следващите 48 часа, но те изтичат. Всъщност те вече изтекоха.

Ако гърците считат, че ситуацията им е тежка, при положение,че  разсроченият и с много ниски лихви техен дълг, изискващ 6.8% от бюджета на правителството, трябва да помислят как се е справила България през 1997-98 година, когато дългът на лихвените разходи в бюджета беше 42%. Въбоще не може да става и сравнение. Тежеста на нашите проблеми беше колосална в сравнение с това, което имат те. Но те и това не могат да приемат.

Нашата прогноза е, че Гърция се доближава до политическа криза, много бързо. Това може да се каже вече с много висока степен на достоверност. Нова криза, която ще завърши с нови предсрочни парламентарни избори. Това е третият сценарий, който ние мислим, че ще последва, а през това време ситуацията в страната ще става все по-тежка и по-тежка.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Коридорчето в Рим отвори за туристи
"Коридорчето" в Рим отвори за туристи
Десетки нови икони бяха дарени на опожарения параклис Св. Георги край Сопот
Десетки нови икони бяха дарени на опожарения параклис "Св. Георги" край Сопот