Енергийната сигурност и икономическата стабилност са акцентите в разговора между президентите на Ирландия и България. Мери Макалийс е на посещение у нас. Това е първа държавна визита на ирландски президент в нашата страна.
Енергийната сигурност и икономическата стабилност са акцентите в разговора между президентите на Ирландия и България. Мери Макалийс е на посещение у нас. Това е първа държавна визита на ирландски президент в нашата страна.
Над 70 хиляди ирландци са посетили България миналата година, което според Мери Макалийс дава уникална възможност за разширяването както на икономическите, така и на културните връзки. Затова заедно с нея е и голяма бизнес делегация. Президентите са обсъдили как двете страни да си сътрудничат в условията на световната финасова криза. Интересът си към нашата страна Мери Макалийс подчерта и с поздрав на български към журналистите.
Мери Макалийс - президент на Ирландия: "Добър ден! Обсъждахме въпросите за разширяването на двустранното сътрудничесство, което може да открие много възможности за търговия. А където има търговия, има работни места".
Георги Първанов - президент на Р България: "Именно тази криза е може би най-голямото изпитание на идеята за солидарността на ЕС, именно в този момент трябва да се прояви солидарността към всички, засегнати от кризата, без разлика на това дали са големи или малки нации".
Мери Макалийс не пропусна да пожелае успех на по-добрия отбор в мача между националните отбори на България и Ирландия, който ще се игарае следващата събота в Дъблин.
Ирландският опит в усвояването на еврофондовете е важен за България - това е мнението както на президента, така и на премиера. Сергей Станишев очаква ирландска подкрепа на искането - да се удължат компенсациите заради предсрочното затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ"Козлодуй". Мери Макалийс се срещна също с председателя на парламента Георги Пирински.
Правителството осигури близо 25 млн. лева за "Топъл обяд" до септември 2026 г.