Кандидатът на Синята коалиция за кмет на столицата Прошко Прошков остана трети след първия тур на изборите с близо 12 % подкрепа, а кандидатът за президент на Съюза на десните сили Румен Христов събра между два и три процента. В студиото на "Денят започва" изборните резултати коментира Мартин Димитров - лидер на СДС и съпредседател на Синята коалиция.
Категорично не съм доволен, защото президентските избори бяха "затворени" за останалите кандидати - направи се една социологическо-медийна кампания, че има само трима души и може да си избираме само от тях, заяви той и добави: "Внушението, че десният кандидат няма шанс, успя".
Следва пълният текст на интервюто:
Водеща: Добро утро казвам на Мартин Димитров, лидер на СДС и съпредседател на "Синята коалиция". Здравейте.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водеща: Кандидатът на "Синята коалиция" Прошко Прошков е трети в битката за София с близо 12 процента. Румен Христов, кандидатът на Съюза на десните сили, печели между 2 и 3 процента. Как по скалата между провала и успеха оценявате тези резултати?
М. Димитров: Категорично не съм доволен, защото някак си президентските избори бяха затворени за останалите кандидати. Направи се една социологическо-медийна кампания, че има трима души, изберете си единия от тях...
Водеща: Тъкмо щях да кажа, че вие сте първият човек, който не е доволен от собствените си резултати...
М. Димитров: Да, казвам ви...
Водеща: ... и вие потърсихте причината някъде другаде.
М. Димитров: Не, не, не я търся другаде. Казвам следното нещо - че този път успяха да постигнат мечтания ефект да направят манипулацията, че има трима души, изберете си от тях. Защото, вижте, нашият среден резултат, на СДС и приятели, на местните избори е около 8 и над 8 процента в страната. За президент е с пъти по-нисък, което означава, че внушението, че десният кандидат в тази ситуация няма шанс, за съжаление, успя. Печелим Монтана, Пазарджик и Кюстендил на първи тур, три областни града. В други два областни града отиваме на балотаж, много тежък в Русе, но няма да го отписваме, напротив, ще направим всичко възможно, и задължителен за спечелване балотаж в Плевен. В поне 20 средни общини очаквам също балотажи. Нямам, признавам, окончателните резултати. Но това внушение, то аз не го... обвинението не е към медиите, а е към управляващата партия, която някак си с много усилия успя да създаде усещането, че сама си създаде опонентите, основните опоненти Калфин и Кунева, и каза - други на практика няма. Такава беше средата.
Водеща: Прошко Прошков трети, десният кандидат, синият кандидат, трети в една изконно дясна синя столица. Шамар ли е това за вас като резултат?
М. Димитров: Болка е, защото аз освен всичко друго и познавам Прошко Прошков. Той превъзхождаше останалите кандидати в пъти. Това е един изключително качествен, почтен човек, професионалист. На фона на Фандъкова и Кадиев той просто е наистина най-класният играч. Ще търсим, ще направим сериозни анализи как това се получи. Но, разбира се, че не съм доволен. Аз съм отраснал в София, в центъра на София. Да, там, в центъра на София, спечелихме пак изборите, но Прошко Прошков остава трети при положение, че щеше да бъде прекрасен кмет.
Водеща: Сега, след не окончателния, но частичния финал на тези избори, в неделя предстои, разбира се, голямата развръзка, бихте ли признали, че битката за София беше битката на ДСБ, а битката за президентския стол беше битката на СДС и приятели, както вие се изразявате?
М. Димитров: Имаме нужда от честен разговор в момента. За съжаление този път десницата, която аз обединявам от три години, не се яви наистина обединена на тези избори. Някак си се получиха пак обичайните разногласия, които разконцентрираха вота. И от това пострадахме в някои градове, включително в София, включително за президент.
Водеща: Гаф ли беше съюз между Бакърджиев, Софиянски и Дилов, който отблъсна ДСБ, и те всъщност на книга поне...
М. Димитров: Не, вижте, идеята беше друга. Идеята беше за президент специално за първи път всички десни партии, които са се делили, карали, имали са всякакви претенции през годините, да кажат - спират нашите претенции дотук, специално за президент, за другите неща може да сме отделно, но специално за президент всичките ние заставаме зад една кандидатура. Това беше концепцията. Но трябва да кажем от днешна гледна точка, че тази концепция очевидно не се получи. Това са фактите.
Водеща: Тъй като... обикновено когато в политиката нещо не се получава, лидерите мислят за оставки, пред вас тази дилема стои ли?
М. Димитров: Разбира се, че този въпрос е на дневен ред. Ние ще направим нашите анализи. Но, вижте, аз ще направя това, което е най-добро за СДС. Винаги съм готов да направя този ход, който е най-добър за нас.
Водеща: Тоест, включително готов сте след анализ да подадете оставка, ако това е...
М. Димитров: Готов съм и на този вариант, но ще направя това, което е най-добро за партията. Най-важното в момента за СДС е резултатът, който има за местните избори, да бъде надграден и да стане резултат за парламентарните избори, което означава потенциал на СДС и десницата над 10 процента. Този потенциал трябва да бъде реализиран.
Водеща: Ще я има ли "Синята коалиция" като формула на следващите парламентарни избори?
М. Димитров: Това е част от анализа. Имайте предвид, че в момента има, има, как да го нарека, известно напрежение, тъй като гласове, които очакваше СДС от ДСБ, не се появиха... и обратното. Но това е...
Водеща: Сега ще започнете взаимни обвинения - ти каза, че ще гласуваш за мен, ама не си гласувал...
М. Димитров: Не, не. Чакайте, вижте, аз никого няма да обвинявам. Напротив. Ще продължа процеса на консолидация, защото това е правилният път за България. България има нужда от алтернатива. Значи, вижте, независимо, че това управление спечели, това ми напомня за 1995 година...
Водеща: По какво?
М. Димитров: ... когато, ако помните, БСП ни победи убедително, имаше едни празненства и радост и дойде след това 1996 година. Аз съм убеден, че на това управление на ГЕРБ ще дойде същата 96-а година, която ще бъде глад, хората ще бъдат все по-гладни до следващите парламентарни избори, проблемите ще стават все повече, тъй като ГЕРБ нямат компетентността да управляват България, те просто нямат тази компетентност. И нашата задача е следната. Кунева не може да бъде дясната алтернатива, демократичната алтернатива за българските граждани. Нашата задача е каквито и проблеми да има в момента, а има проблеми, аз ги признавам, за мен проблемите трябва да се признават, те да бъдат решени в много кратки срокове, така че българската десница на следващите парламентарни избори да бъде алтернативата за всички български граждани.
Водеща: Господин Димитров, последен въпрос, вашите избирателни са в тежка дилема в идните няколко дни, кого да подкрепят - Росен Плевнелиев или Ивайло Калфин?
М. Димитров: Вижте, за мен... ГЕРБ постигна основната си цел, в смисъл, че и двамата кандидати ще подпишат "Белене". В някакъв смисъл даже Калфин е по-искрен, той казва - аз съм си комунист, за Държавна сигурност и съм си за "Белене". Същите неща важат и за Плевнелиев, без да ги казва. В една такава ситуация мога да кажа на нашите избиратели, които са фини, интелигентни хора и които, повтарям, за местните избори средно за страната са между 8 и 10 процента, нека да гласуват по съвест. Не мога да ги насоча в такъв избор и не трябва да ги насочвам.
Водеща: Ще признаете ли изборните резултати такива, каквито са? Неведнъж в хода на предизборната кампания, включително и във вчерашния ден, критикувахте работата на Централната избирателна комисия, хаоса за това, че Централната избирателна комисия буквално в дванадесет без пет удължи изборния ден. Всичко това делегитимира ли изборите или ще признаете резултатите?
М. Димитров: Това удължаване... Госпожо Марчева, ако някой сезира, ние не сме го направили, ако някой сезира Конституционния съд, ако някой сезира всички органи за това удължаване на изборния ден, тези избори могат да бъдат касирани. Ако това се случи, ние сме готови пак да се бием за президентските избори. Искам да кажа отсега, че имаме тази готовност. Но толкова изборни нарушения и манипулации в едни избори не е имало. Има нещо друго, което искам да ви кажа, което не знам дали сте го забелязали. Основен проблем за нас се превърна на тези избори, че толкова много пари, колкото изхарчиха ГЕРБ и БСП, не са харчени в новата българска история, което поставя партиите с изключително почтено финансиране, каквито сме ние, в доста тежка ситуация. Обикаляйки страната, съжалявам, че не можех да ви взема с мен, България буквално беше облепена... цели гори бяха изсечени с плакати на ГЕРБ. Такова нещо аз не съм виждал.
Водеща: Добре. Благодаря ви за този коментар. Лидерът на СДС и съпредседател на "Синята коалиция" Мартин Димитров.