Изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" - Диана Ковачева е предложена от премиера за нов министър на правосъдието. Новината съобщи самият Борисов.
Изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" - Диана Ковачева е предложена от премиера за нов министър на правосъдието. Новината съобщи самият Борисов.
Диана Ковачева ще наследи на поста Маргарита Попова, която беше избрана за вицепрезидент. Ковачева е доктор по международно право и международни отношения, от 2002-а година е начело на правозащитната организация.
Новият член на Кабинета "Борисов" ще бъде представен официално след гласуването на Бюджет 2012-а. Премиерът обяви името десет дни по-рано от заявената дата, но пък беше лаконичен, защото съобщи новината на обща пресконференция с министър-председателя на Швеция Фредрик Рейнфелд.
Бойко Борисов - премиер:
"Поканил съм Диана Ковачева за министър. Тя е дала своето съгласие, след като приключим темата с бюджета, ще дойде и ще ви я представя. Просто за да спрете да питате на тази тема, явно че ви е много любопитно. Много ми се искаше да обясня по-надълго защо и как, сега пред колегата да губиме времето, не е важно."
Името на Диана Ковачева се спряга от няколко дни. Минути преди да бъде обявена официално, шефката на "Прозрачност без граници" потвърди пред Националното радио, че има покана за поста. Но с уговорката, че ставало дума по-скоро за предварителен разговор. Коментира, че за нея подобна позиция би била голямо предизвикателство. След като името й беше оповестено от Борисов, стана неоткриваема.
Диана Ковачева е начело на "Прозрачност без граници" - България от 2002-а г. Асоциацията работи активно в сферата на борбата с корупцията, и в тясно сътрудничество с Европарламента, Европейската комисия и ОЛАФ. Явно това е имал предвид премиерът, когато наскоро каза, че новият пазител на държавния печат ще бъде жена, която се ползва с добро име сред Европейските ни партньори. Ковачева е юрист.
Магистър е по европейско право на Софийския университет, има защитена магистърска степен и във Франция - за ролята на ОЛАФ при защита на финансовите интереси на Евросъюза. Владее английски, френски и руски.
Преди вота: Мобилно приложение в помощ на СИК-овете при попълването на изборните протоколи
Надежда Нейнски пред външните министри: България подкрепя всички усилия за отваряне на Ормузкия проток
В битка с купения вот: Премиерът обяви рекорден брой разследвания и конфискувани над половин милион евро
Срещу повишаването на цените: Президентът се среща с министрите на туризма и земеделието
На 4 април изтича срокът за подаване на заявления за гласуване на друго място
Генерират хеш кода на машините за изборите на 19 април
Министърът на отбраната на САЩ поиска оставката на началника на сухопътните сили