Колкото близки - толкова и далечни. Японският художник Шу Кубо, който от няколко години живее в Китай, представи в националната галерия в Шанхай картини от родината си, изработени чрез апликации.
В навечерието на 2016 година думата "апликация" е придобила различен смисъл. За съвременния млад човек тя има едно-едничко значение - програма за смартфона в джоба му. Това не е така само у нас, дори в английския позабравеното изкуство, което всички сме практикували в началното училище, вече официално се нарича "хартиени изрезки".
Японският художник Шу Кубо обаче е специализирал в именно този метод на изобразяване на действителността. През последните няколко години той е официален посланик на японската култура в Китай и донякъде заради мисията си да популяризира изкуството от родината си, донякъде за да покаже, че апликациите не са мъртъв жанр, той представя първата си изложба в Народната република.
Експозицията в националната галерия в Шанхай включва 72 творби, изработени чрез изрязване на цветна хартия и лепенето на парченцата върху черен картон. Иначе казано - апликация. Картините са обединени около най-красивите гледки в родината на Кубо - пролетния фестивал на черешите, златния павилион в Киото през есента, както и популярни деликатеси от японската кухня. Художникът заявява, че се радва на възможността да покаже Япония по този начин и се надява повече хора да я посетят, след като видят картините.