От години една от най-красивите някога къщи в центъра на Ямбол се руши и създава непосредствена опасност за хората, които минават оттам.
От години една от най-красивите някога къщи в центъра на Ямбол се руши и създава непосредствена опасност за хората, които минават оттам.
Сградата е паметник на културата, но наследниците на имота отдавна не живеят в града и не полагат грижи за обезопасяването на къщата.
Брънековата къща, както я познават всички в Ямбол, е построена през 30-те години на миналия век в нетрадиционния у нас алпийски стил.
От края на седемдесетте сградата е обявена за паметник на културата, но остава необитаема и от години се руши. Мазилката пада, а балконите могат да рухнат всеки момент.
Веска Иванова: - „Мисля, че това трябва да е архитектурен паметник и трябваше да е възстановена отдавна, тука има снимани кадри от филма „Капитан Петко войвода".
Димка Тодорова: - „По-добре да се ремонтира, защото е много хубав стил, туй е нещо уникално."
Лиляна Янева: - „Би трябвало да се позамисли някой, общината ли, собствениците ли, много е опасна, оттам даже не минавам."
Наследниците на имота живеят в столицата. Още през 2008 година община Ямбол ги задължила да предприемат мерки за обезопасяване на сградата, но заради процедурни неточности заповедта е отменена в съда.
Антон Кабрански, секретар на Община Ямбол - „Предполагам, че заради финансирането, което се изисква да се извърши такъв ремонт, не се предприемат мерки, но това в никакъв случай не ги оневинява, те са длъжни като собственици на сградата да се погрижат за този имот".
Община Ямбол започва нова процедура, за да накара собствениците да ремонтират или премахнат сградата. Но още сега, преди да е станало късно, край къщата ще бъдат поставени обезопасителни ленти.
Филмът "Война на истина": Кой управлява информацията и държи монопола над истината?
От балкона в София до НАСА: Българката, сбъднала мечтата си да покори звездите
Мръсен въздух в София: И днес в градския транспорт се пътува със зелен билет
Външният министър: Процесът на работа и действия продължава, не можем да оставим държавата на пауза
САЩ задържаха втори танкер на Венецуела, според Каракас е акт на пиратство