НОВИНИ

Зачестяват инцидентите с газови бутилки

Зачестяват инцидентите с газови бутилки. 22 взрива има от началото на годината с двама загинали и петима тежко ранени. За това предупреждават от Агенцията за метрологичен и технически надзор. За цялата изминала година е имало само 35 взрива. От Агенцията призоват потребителите да не пълнят битови бутилки на газостанции за автомобили, което е абсолютно забранено, води до препълването им и е основната причина за трагичните инциденти.

Зоя Велинова
от Зоя Велинова
17:38, 13.07.2016 (обновена)
Чете се за: 01:12 мин.
У нас

Неправилната експлоатация на газовите бутилки е сред основните причини за взривовете. Семействата масово използват уреди за външна употреба в затворени помещения. При изгасване на пламъка обаче, помещението се изпълва с газ и най-малката искра може да го взриви.
Използването на непроверени бутилки също е опасно. Единият от смъртните случаи тази година е именно с бутилка, превозвана с автомобил, която е изпускала газ и при запалване на цигара, се е взривила.


Инж. Стефан Цанков, председател на ДАМТН: За съжаление, изненадите и творчеството на потребителите в лошия смисъл са ежедневни. Битови газови бутилки се свързват към газови уредби на коли,използване на преправени и заварени в дом. условия газови бутилки, маркучи за напояване се използват за свързване на котлони с газови бутилки. Пълно неглижиране на риска, а той е огромен.


Законните места за пълнене на газови бутилки са пълначните станции, където зареждането става по контролиран начин, така че в тях да има свободен обем.

Между 3 и 6 лв. повече ни струва зареждането на такава станция, но така избягваме риска. Това е една стара, корозирала и една нова газова бутилка. Корозията е много опасна, тъй като е възможно да пробие корпуса и да се стигне до изтичане на газ. Затова на пълначните станции служителите и потребителите трябва да внимават. Когато се види такава стара бутилка, тя да бъде незабавно изхвърлена от употреба.

Трябва да има годината на производство и на всеки 10 години тя да минава на технически преглед..Важно е тя да има и изряден винтил, който провежда газта през маркуча до котлона.

Инж. Мирослав Йотов, Дирекция "Надзор на пазара " - ДАМТН: Това е един нередовен винтил. Върху него трябва задължително да е обозначена посоката - на къде е отворен и накъде затворен. Този няма и е конфискуван. И върху него трябва да е оказано препоръчителното работно налягане, с което той може да работи.

Важен е и маркучът за провеждане на газ, който да е със специална дължина и дебелина, както и с надеждни скоби, така че след като се вкара във вентила, да няма изтичане на газ. Над 1100 проверки на газови станции, магазини за газови уреди и други обекти е направила метрологичната агенция досега. За нарушения са запечатени 11 обекта.



Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
SUPERVISING PROSECUTOR ON THE CASE OF CORPBANK SIPHONING OFF WAS ELECTED AS THE HEAD OF SPECIALISED PROSECUTION
SUPERVISING PROSECUTOR ON THE CASE OF CORPBANK SIPHONING OFF WAS ELECTED AS THE HEAD OF SPECIALISED PROSECUTION
Умишлен палеж е основната версия за горелите бусове в София
Умишлен палеж е основната версия за горелите бусове в София