НОВИНИ

Г. Харизанов: Язовир "Иваново" е общинска собственост

Георги Харизанов, директор на "Напоителни системи" ЕАД, бе гост в студиото на "Денят започва".

харизанов язовир иваново общинска собственост
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
10:28, 07.02.2012
Чете се за: 04:39 мин.
У нас

Георги Харизанов, директор на "Напоителни системи" ЕАД, бе гост в студиото на "Денят започва".

Водеща Жени Марчева:
Добро утро сега на Георги Харизанов, директор на
"Напоителни системи" ЕАД.
Георги Харизанов:
Добро утро.
Водеща:
Здравейте и на вас. Колко са язовирите, които управлявате?
Г. Харизанов:
Първо, още веднъж да изкажа съболезнования на близките на жертвите, съжаление за тези щети, които се понесоха. "Напоителни системи" управлява 163 язовира, които са частна държавна собственост на самото дружество, и 21 язовира от национално значимите. Това нещо като сумарна бройка са 184, а ние го извършваме с 1800 души персонал. Това са енергетици, инженери, участъкови отговорници, денонощна охрана, технически персонал, хора, които боравят умело със специализирана техника. И от тази дейност ние съумяваме да се издържаме и да печелим.
Водеща:
Добре ли се управляват тези язовири, г-н Харизанов?
Г. Харизанов:
Претендирам, че се управляват добре, и противно на
трагедията, която се случи, нашата задача до пролетта е да
напълним нашите язовири, защото когато един язовир се използва за напояване, годината, лятото и есента бяха изключително сухи и нивата на язовирите бяха достигнали критичния си минимум. Така че ние имаме да пълним язовири до пролетта. И нашият проблем е обратен на този, който се случва с тези язовири, които умишлено се държат на максимален воден обем, микроязовири, за да се гледа риба в тях. Като пример ще дам язовир "Тополница", който към вчерашна дата от 137 милиона кубически метра проектен обем беше на кота 27 милиона. Значи, ние имаме над 110 милиона свободен обем, който трябва да запълним до пролетта, за да можем да обезпечим напояването на земеделските производители.
Водеща:
С други думи за тези язовири е добре дошло снеговалежът и след това снеготопенето, защото ще се напълнят с вода, която ще ни е нужна.
Г. Харизанов:
Със съжаление, че говоря в момент на такава трагедия, да, ние тепърва искаме още да се пълнят нашите язовири, защото преди две седмици примерно имахме среща с. .. кризисна среща с картофопроизводители от Ихтиманско, тъй като язовир "Бакърдере", който се намира там, също е на критичен минимум и още нямаме яснота дали ще съумеем да осигурим достатъчния воден обем до пролетта.
Водеща:
Сега, да се върнем обаче на този злополучен язовир
"Иваново". Що за абсурдна ситуация - 24 часа различните
институции не могат да уточнят аджеба, извинявам се за думата, кой е собственик на язовира - дали общината, дали Министерство на отбраната, дали е държавна собственост. На общината е, нали така. . .
Г. Харизанов:
Сега, язовирът е общински. Това, че във времето има някакви документални спорове около собствеността на самата стена, на самото съоръжение, бивш военен полигон, дали е на военните, или т.н., отговорността е кмета. Това, което даде като пример министър Цветанов, когато кметът е инициативен и отговорен, трагедията се предотвратява. Аз искам да допълня и неговите думи, че вчера ние предотвратихме може би потенциална втора вълна, която да мине през същото село от язовир "Орешец", който пак е общински, пак е в безстопанствено състояние и се намира по-нагоре по течението на река Бисерска. Стената беше застрашена от скъсване. И с общите усилия на службата "Пожарна безопасност и защита на населението", на "Напоителни системи" и със съдействието и на българската агенция за безопасност на храните, които предоставиха високопроходими автомобили, ние на обяд започнахме контролирано изпускане на язовир "Орешец", защото неговата стена също беше застрашена от скъсване и беше възможна, не казвам, че със сигурност щеше да се случи, но беше възможна втора вълна, която отново да мине по коритото на река Бисерска.
Водеща:
Нека още веднъж ясно да кажем - отговорност за тази, за това бедствие, за тази трагедия носи кметът на Харманли Михаил Лисков, от него да търсим отговори на въпросите ни.
Г. Харизанов:
Лично за мен вината, когато се касае за общинско съоръжение, е на собственика. Оттам нататък вече проблемите на много кметове са заварени договори за аренда с безотговорни арендатори, които, пак казвам, в най-сухите месеци държат язовира на най-високо водно равнище и в момента, в който. .. в такива екстремни ситуации водите ударно се покачат, стената прелива, стената почва да се разрушава. На повечето от тези язовири стената е от земно насипен тип и ставаме свидетели за съжаление на такива събития. Това, което искам да кажа е, че язовирите, които се стопанисват от "Напоителни системи", имаме договори с арендатори, да, ние се издържаме, ние печелим от тези договори, но там където имаме договори с арендатори, в договора има 7 или 8 точки, които категорично забраняват на арендатора да борави със съоръженията, първо, без присъствие на наш специалист. Той няма право да ги докосва. Това са кранове, това са системи за отводняване и т.н. И второто нещо е, че нашият ангажимент към арендатора, когато му предоставим язовир под аренда, нашият ангажимент приключва до мъртвия обем на язовира - цялата вода оттам нагоре в случай на опасност, в случай на предупреждение ние можем да източим, без да дължим обяснение на арендатора и без, както става много често с такива общински микроязовири, на което лично аз съм бил свидетел, той да каже: вие не можете да ми източите водата, защото ще ми откраднете рибата. И. .. стигало се е до заплахи с оръжие, стигало се е до чупене на кранове и т.н. само и само водата да стои на максимално ниво. Човека си го интересува рибата. Това че отдолу има 1000 души, които живеят в коритото на реката, която е под язовира, за него не е проблем.
Водеща:
Казвайте, вие имате опит, как в подобни ситуации, защото рибата се оказа по-важна от човешките животи в тази ситуация. .
.
Г. Харизанов:
В много случаи да.
Водеща:
. . . как на това да бъде сложена точка? Какво да се промени - законово ли, структурно ли? Кажете.
Г. Харизанов:
Единна шапка на целия този сектор и здрава ръка. Практиката показва, че нищо друго не помага.
Водеща:
Здрава ръка, единна шапка. Вчера по повод бедствието
премиерът Бойко Борисов предложи язовирите да минат под ваша шапка, под шапката на "Напоителни системи". Добра ли е тази идея?
Г. Харизанов:
Ами, ние благодарим за доверието. В смисъл това не е малка задача, но в крайна сметка аз претендирам, че като дружество и като ресурс, с който разполагаме, ние, ако трябва да се търси кой да го поеме, ние може би сме основните, които бихме се справили с тази задача.
Водеща:
Защото в интерес на истината трябва да кажа, че преди вас тук беше инж. Димитър Тошев, ръководител на катедра "Хидротехника" към университета по архитектура, строителство и геодезия, който изрази известни резерви към тази идея, изречена вчера от премиера. Според него тази шапка е по-добре, по-разумно е да бъде към Министерството на околната среда и водите, към министър Караджова.
Г. Харизанов:
Нямам претенции в тази насока. Това решение, което ще се вземе от министрите, от премиера, аз само казвам, че това е едно доверие, което се показва към нас, и практиката, и информацията, която получаваме ежеминутно в ситуационния щаб, който е ситуиран в МВР, показва, че положението с язовирите, които наистина се стопанисват, към момента по нищо не е притеснително.
Водеща:
Хайде на финала да кажем поуките според вас от тази трагедия какви са?
Г. Харизанов:
Поуките от трагедията са, че всъщност се касае една
изключително дребна небрежност, защото просто в началото на месеца, когато са получени предупрежденията от Министерството на околната среда и водите, от "Басейнова дирекция", просто е трябвало да бъде източен язовирът. Абсолютно елементарна техническа операция. Тук не говорим за придошли води, за природни стихии, за срутване на стена, за системи за предупреждение и т.н. Просто язовирът преди десетина дни е трябвало да бъде източен.
Водеща:
Добре, благодаря ви, че бяхте тук. Аз искрено се надявам прокуратурата добре и съвестно да си свърши работата, защото сега тъжната равносметка е 8 души загинали, двама души са в неизвестност. Благодаря ви за това, че бяхте тук.
Г. Харизанов:
Благодаря.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още У нас

Дете на 1 година почина в линейка, родителите му обвиняват медиците
Дете на 1 година почина в линейка, родителите му обвиняват медиците
11:13, 13.12.2024
Чете се за: 01:22 мин.
Отмениха заседанието по делото „Дебора“ за догодина
Отмениха заседанието по делото „Дебора“ за догодина
10:40, 13.12.2024
Чете се за: 01:00 мин.
Финансовото министерство се отказва от данък върху подземните богатства
Финансовото министерство се отказва от данък върху подземните богатства
10:30, 13.12.2024
Чете се за: 03:00 мин.
Задържаха "Гарвана" за 72 часа, ще му бъде повдигнато обвинение
Задържаха "Гарвана" за 72 часа, ще му бъде повдигнато обвинение
10:08, 13.12.2024
Чете се за: 00:57 мин.
Борисов: Ще водим разговори с ДБ, БСП и ИТН
Борисов: Ще водим разговори с ДБ, БСП и ИТН
10:06, 13.12.2024
Чете се за: 01:15 мин.
Изненада преди старта на ски сезона в Банско: По-високи цени за лифт картите и за нощувките
Изненада преди старта на ски сезона в Банско: По-високи цени за лифт картите и за нощувките
09:57, 13.12.2024
Чете се за: 01:45 мин.
Басистът на група "Остава" оглави "Историческия парк" на Ивелин Михайлов
Басистът на група "Остава" оглави "Историческия парк" на Ивелин Михайлов
09:34, 13.12.2024
Чете се за: 00:25 мин.
Венко Сабрутев: Бюджетът на Главчев е скандален, раздават се пари наляво и надясно
Венко Сабрутев: Бюджетът на Главчев е скандален, раздават се пари наляво и надясно
08:53, 13.12.2024
Чете се за: 01:40 мин.
Зомби филмът на подлезите в София - стърчащи ламарини, разбити плочки и страх
Зомби филмът на подлезите в София - стърчащи ламарини, разбити плочки и страх
08:40, 13.12.2024
Чете се за: 01:25 мин.
Станислав Балабанов: Категорично против сме Борисов да е премиер
Станислав Балабанов: Категорично против сме Борисов да е премиер
08:38, 13.12.2024
Чете се за: 02:02 мин.
Атанас Илков след приемането ни в сухопътния Шенген: Няма опасност да се превърнем в буфер за мигранти
Атанас Илков след приемането ни в сухопътния Шенген: Няма опасност да се превърнем в буфер за мигранти
08:15, 13.12.2024
Чете се за: 03:25 мин.
Радостин Василев: Задкулисието е Пеевски и Борисов
Радостин Василев: Задкулисието е Пеевски и Борисов
08:00, 13.12.2024
Чете се за: 02:02 мин.
Топ 24
Най-четени
Смяна на властта на Малдивите
Смяна на властта на Малдивите
Стратегия за ромската интеграция
Стратегия за ромската интеграция