Седем процента от иглолистната гора на територията на Пловдивска област е засегната от болести и вредители. Общо 34 000 декара гори са увредени. Изключително напреднало е съхненето в масиви на площ от над 6000 дка. Най-пострадали са горски масиви в районите на Хисаря и Нареченски бани.
Основни причинители на съхненето са корояда и патогенната гъба. Последните няколко сухи години и големите снеголоми през 2014-а и 2015-а доведоха до физиологичното отслабване на голяма част от иглолистните гори.
Антон Бамбалов, експерт в Регионалната дирекция по горите в Пловдив: "До такова състояние дървото може да бъде доведено за един сезон, но обикновено се случва в рамките на два месеца".
Мирослава Велинова, заместник-директор на Регионалната дирекция по горите в Пловдив: "По-скоро това, че през последната година интензивността на това съхнене се увеличава, е притеснителното".
Заради създалата се ситуация във всички държавни горски и ловни стопанства в момента се изготвят план-извлечения за санитарни и принудителни сечи. Засегнатите гори се проверяват на място от експертите, за да се прецени какви мерки да бъдат предприети.
Антон Бамбалов: "Извеждане на санитарни сечи, отстраняване на мъртвата дървесина, която се е получила в следствие на нападението, поддържане на санитарния минимум, а именно обелване на определени дървета и залагане на ловни такива, които да привличат короядите и след това да се изнасят от насажденията".
Всяко забавяне на тази неотложна дейност води до разрастване на засегнатите площи, както и до влошаване качеството на дървесината, предупреждават от дирекцията по горите в Пловдив. От там очакват скоро да отпадане съгласувателният режим за сечта с екоминистерството.