Промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс, свързанибезопасността на пътя, ще бъдат представени в Народното събрание на среща с близки на жертвите на пътнотранспортни произшествия.
Промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс, свързани
безопасността на пътя, ще бъдат представени в Народното събрание на среща с близки на жертвите на пътнотранспортни произшествия.
Преди две седмици Народното събрание беше домакин на кръгла маса на тема „Заедно за безопасност на пътя". На нея беше предложено всеки водач на моторно превозно средство, който шофира в нетрезво състояние, да получи от 5 до 15 дни арест. Освен това има идея пияните шофьори да отиват зад решетките и без да са предизвикали катастрофа или убийство. В някой държави от ЕС максималното разрешено количество алкохол в кръвта при шофиране варира между 0,2 и 0,5 промила, а в други дори не се допуска никакъв алкохол. Предложенията засягат и премахването на споразумения с прокуратурата при причиняване на смърт.
Обсъжда се и вариант подсъдим за убийство при катастрофа да не може да напуска страната. Има идея да се завишат санкциите, ако не спреш на пешеходна пътека от 200 до 300 лева. При повторно нарушение да се отнема шофьорската книжка, а ако шофираш без нея, да бъдеш наказван с
арест.
Мотористите готови на протест: Искат да могат да плащат разсрочено „Гражданска отговорност“
Съдът остави в ареста двамата бивши украински военни, задържани у нас и обвинени в шпионаж
Дечев за скандала около главния секретар на МВР: Стари ченгета използват мръсни номера
Представителството на ЕК отбеляза 21 години от подписването на Договора за присъединяването на България към ЕС
Левски е на победа от шампионската титла след светкавичен обрат срещу ЦСКА във Вечното дерби