Има опасност страната да приключи годината с 1 процент дефицит, ако правителството продължи да харчи със сегашните темпове. За това предупреди ръководителят на мисията на МВФ у нас Бас Бакер.
Има опасност страната да приключи годината с 1 процент дефицит, ако правителството продължи да харчи със сегашните темпове. За това предупреди ръководителят на мисията на МВФ у нас Бас Бакер.
Той прогнозира също спад на икономическия растеж с 3,5 на сто тази година и още един процент догодина. Смята, че бюджетът е твърде оптимистичен и разходната му част трябва да бъде свита. Според Бакер банковата система на страната ни е стабилна. В отговор финансовият министър Пламен Орешарски каза, че не е изненадан от заключенията на МВФ, защото заедно са обсъждали всички тенденции, опасения и рискове. Отбеляза, че ще има свиване на публичните разходи, но не каза с колко.
Пламен Орешарски - министър на финансите: "Ще направим допълнително свиване на публичните разходи, това съм го написал в доклад от преди две седмици. На оперативното заседание докладвах тенденциите. Докладвах, че ситуацията се развива по-неблагоприятно спрямо очакванията ни през декември и януари."
За прехрана на семействата си: Работници от 65 държави печелят доходите си у нас
Предсрочни избори в Косово на фона на опасения за нова политическа криза