Лидерите от Европейския съюз постигнаха пробив в правилата за рекапитализация на банките, което трябва да успокои пазарите и кризата с еврото. По време на двудневен съвет в Брюксел те се договориха закъсалите банки да получават европейски пари директно, а не чрез правителствата си
Вечерта в четвъртък в кафето за журналисти в Европейския съвет...
Лидерите твърдят, че по това време не са гледали мача, завършил с победа на Италия и елиминирането на Германия, а са работили. Резултатът е одобрение на пакет от 120 милиарда евро, които ще се използват за стимулиране на растежа, инфраструктурни проекти, увеличаване на заетостта на младежите.
Докато върви мача, под натиск е поставена и Ангела Меркел. Притискана освен от Италия, и от Испания и Франция, германският канцлер се огъва и склонява на две отстъпки. Първата е да се разреши закъсалите банки да получават директно европейски пари, а не средствата да минават през правителствата, както е сега, и те също да задлъжняват.
Ангела Меркел, канцлер на Германия:
- Продължаваме да държим на подхода си - помощ, размяна с компромиси, условия и контрол. Постигнахме нещо важно, но оставаме верни на философията си да не оказваме помощ без да получим нещо в замяна.
Втората отстъпка е съгласието Европейският механизъм за стабилност, който ще заработи следващия месец, да може да купува правителствени облигации и да намали цената на обслужване на дълга на отделните държави. В бъдеще държава, която получава такава помощ, докато се опитва да следва правилата, няма да бъде принудена на толкова строги икономии, както Гърция.
Италианският премиер Марио Монти не скри задоволството си от постигнатото.
Марио Монти, министър-председател на Италия:
- Италия е два пъти по-доволна от останалите, защото пактът за растеж включва всичките ни искания. Одобрихме мерки, които смятам, че ще бъдат достатъчни за стабилизиране на еврозоната.
Постигнатият компромис обаче има цена. В замяна на несигурността за германските пари, защото Берлин е основният кредитор, ще бъде създаден общ надзорен финансов орган за еврозоната.
Засега изглежда, че напрежението около еврото е овлядано, поне временно. Въпросът е, че през последната година пазарите се наситиха на срещи на лидерите, на които беше обещавано много, но често в далечното бъдеще. Финансистите ще покажат дали сега са повярвали, че се е случило нещо успокояващо и значимо.
Какво се случва, когато бюджетът не е приет навреме - анализ на Фискалния съвет
Картата на неравенството по рафтовете: Големите вериги в София са 244 и едва 3 във Видин