Новото световно бедствие вече удари финансовите пазари и бизнеса. Свинският грип взе над 100 жертви в Мексико, където се появи. Първият случай на болестта в Европа беше потвърден в Испания и ЕС замисля спешни мерки за борба с разпространението й.
Новото световно бедствие вече удари финансовите пазари и бизнеса. Свинският грип взе над 100 жертви в Мексико, където се появи. Първият случай на болестта в Европа беше потвърден в Испания и ЕС замисля спешни мерки за борба с разпространението й.
Тъй като се очакват ограничения за пътуванията, днес акциите на туристическите и авиокомпаниите буквално се сринаха в сутрешната търговия на европейските борси. Това повлече надолу и самите пазари. Тази сутрин индексът САС 40 на парижката борса поевтиня с над процент и половина, след като акциите на “Ер Франс-Кей Ел Ем” изгубиха 7,50 процента от стойността си, а тези на хотелската верига “Акор” паднаха с около 5,5 на сто. Във Франкфурт и Лондон още по-сериозно пострадаха “Луфтханза” и “Бритиш Еъруейз”. Според специалистите инвеститорите не са изпаднали в паника, но има опасения, че новият проблем може да осуети усилията за борба с икономическата криза. В тази ситуация има и печеливши, а именно фармацевтичните компании. Днес акциите на швейцарския концерн Рош, производител на противогрипната ваксина Тамифлу, поскъпнаха с 3,87 процента.
Полина Карастоянова: "Евровизия" трябва да бъде началото на едно ново препозициониране на България
Схема за източване на средства във водния сектор – нанесени са щети на 6 дружества
АЕЦ "Козлодуй" работи по график и произвежда над една четвърт от тока в страната
Пламен Абровски: Осигуряват се 170 млн. евро по бюджета на Държавен фонд "Земеделие"
Частично бедствено положение в община Струмяни заради падналите проливни дъждове (СНИМКИ)
Дете е причинило големия пожар в Хасковско, който обхвана 14 хиляди декара