И през днешния ден продължи борбата на пожарникари, доброволци и бистричани с огнената стихия на Витоша. 42-ма военнослужещи от Мусачево, с 4 автомобила започнаха изграждането на защитни просеки, за да ограничат пожара. Според властите няма разрастване на огъня, който обхвана повече от 50 декара, изсушени, паднали дъвета.
И през днешния ден продължи борбата на пожарникари, доброволци и бистричани с огнената стихия на Витоша. 42-ма военнослужещи от Мусачево, с 4 автомобила започнаха изграждането на защитни просеки, за да ограничат пожара. Според властите няма разрастване на огъня, който обхвана повече от 50 декара, изсушени, паднали дъвета.
Хеликоптери с вода, виско проходима техника и общо около 350 човека помагаха в гасенето на Витоша през целия ден. Още от сутринта стотина доброволци се качиха в близост до стихията, заредени с лопати и други подръчни средства. В най-близкото до огъня село - Бистрица, най-коментираната тема е дали огнището ще наближи къщите.
Анастасия Джамбазова: "В неделя разбрахме, видяхме, че гори, уплашихме се много, защото това не е... е сериозна работа и продължава да гори."
Атанаска Кузманова: "Ние сме много близко тука, така че има опасност и да слезе надолу."
По-върастните жителите на селото си спомнят и предвестника на инцидента.
Здравко: "Гората 2001-ва година се зарази от падналата маса, където циклона я ... и почна да съхне, искаха наши хора да я изрежат, обаче те екологията не разрешиха..."
Борис Станиславов: "Трябваше да се изнесат тези трупи, те не ги изнесоха... изгниха и сега се получи пожар, и може би и нарочно да е запалено, не знам."
Именно тези, покосени от смерч и след това нападнати от дървояд дървета, са основното огнище на пожара. Бистричани си спомнят, че част от селото е участвало в засаждането на гората и се съмняват да има неволна човешка намеса в инцидента.
Атанаска Кузманова: "От местни хора са садени тези борчета, даже аз съм била ученичка, когато гора се сади, тука по Янчовсква река съм садила и аз."
Борис Станиславов: "Туристи там не могат да отидат, кой ще отиде там? Там е непроходимо, просто да отиде там да си пали - не, просто не вярвам."
Въпреки многото хора и техника, включени в акцията по гасенето, в Бистрица нараства тревогата, че няма сериозен напредък в борбата със стихията.
Анастасия Джамбазова: "Ами справят се, но мисля, че трябва повече вертолети да има."
Ели Александрова: "От няколко дни няма никакъв напредък, напротив - разраства се пожарът и слиза и надолу, към селото. И задължително трябва да поискат външна помощ."
Атанаска Кузманова: "Вчера цял ден кръжаха хеликоптерите и дано днес, поне приключат до довечера."
С разрешение от Министерството на околната среда и водите започна изграждането на просеки, които да ограничат огъня. Обмисля се и дали да не бъде поискана международна помощ за справяне с пожара.