ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Митничари и инженери заместват аптекари

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:33 мин.
У нас

Глоби за около 400 хиляди лева е наложила Изпълнителната агенция по лекарствата за изминалата половин година.

митничари инженери заместват аптекари

Глоби за около 400 хиляди лева е наложила Изпълнителната агенция по лекарствата за изминалата половин година.

Направени са 530 проверки на търговци на едро на лекарства, на аптеки и дрогерии. Това съобщи днес директорът на агенцията Александър Янков.

50% от нарушенията са за неправилно отпускане на медикаменти по лекарско предписание без рецепта, каза Янков.

30% са нарушенията, свързани с неправилно съхранение на лекарства. 10% от нарушенията са свързани с осъществяване на дейност в аптеките в отсъствието на магистър-фармацевт.

Констатирани са 3 нарушения при търговия на дребно с лекарства - без разрешение за дейността. Инспекторите са попаднали на 18 неправоспособни лица, осъществявали дейност като аптекари, които са били с професия инженер, митничар и др., съобщи Янков.

В България в момента има 4010 работещи аптеки, броят им варира плюс-минус 50-60 бройки и не е постоянна величина. Производителите на лекарствени продукти са 36.

Търговците на едро са 155 със 190 склада. Александър Янков съобщи, че са регистрирани само 2 случая на фалшиви лекарства. Обяснението е, че България е малък пазар и не е интересна за фалшификаторите.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?