Българските гвардейци отбелязват тържествено своя 133-годишен рожден ден. Повече от столетие по-късно към техните редиците вече има и жена.
Българските гвардейци отбелязват тържествено своя 133-годишен рожден ден. Повече от столетие по-късно към техните редиците вече има и жена.
Точно преди 133 години на 12 юли Александър Батенберг е ескортиран за първи път от националната гвардейска част на България. И тогава и днес гвардеец е синоним на достолепие, изящество, храброст.
Именно тези неща привличат Гергана, която се превръща и в първата жена гвардеец у нас. Според нея предимството й пред мъжете е по-голямото търпение и спокойствие.
Гергана Иванова - гвардеец: „Чувствам се щастлива, много горда. И с огромно самочувствие. Реших много лесно. Обичам тази професия. От много време съм мечтала за това."
Днес Гери гледаше отстрани тържествената смяна на караула пред Президентството по повод гвардейския празник и вече нямаше търпение да участва.
Гергана Иванова - гвардеец: Очаквате ли още жени да последват вашия пример? „Мисля, че да. Очаквам."
За разлика от Гергана редник Стефанов участва в тържествената церемония. Гвардеец е от две години и вече вдъхва силно доверие и е с високо вдигната глава - въпреки жегата.
Редник Стефанов - гвардеец от Първи батальон: „По телевизията съм гледал гвардейците и реших да кандидатствам и ме приеха. Трябва преди всичко да бъдат културни, възпитани. Хора на място."
Този мъж смята, че малко хора биха се справили с професията му... с призванието му. Тежките физически натоварвания и дебелите униформи са само малка част от всичко. Но той е горд, че е гвардеец. Защото гвардейците са честта и славата на родината. За това и хората ги обичат.
Редник Стефанов - гвардеец от Първи батальон: „Да се радват на гвардейците и да ни подкрепят. Както винаги са го правели."