Всички стари общински сметища в страната трябва да бъдат закрити до края на годината. Милиони левове ще са санкциите за България, ако процедурата не бъде завършена в срок. Общините обаче трудно успяват да намерят лицензирани депа, където да извозват отпадъците, затова търсят помощ от държавата.
15 хил. тона отпадъци се изхвърлят всяка година на старото общинско сметище в Дупница. То обаче не отговаря на европейските екологични изисквания и след четири месеца трябва да бъде закрито, а общината да намери лицензирано депо, където да извозва боклука. Всички общини, до които е направено такова запитване, са отказали.
Красимир Георгиев, зам.-кмет на община Дупница: „Ние опитахме всичко възможно, за да решим проблема без помощта на държавата, но очевидно е, че решение няма. Без намесата на държавата никоя община няма да се съгласи временно да поеме отпадъците на район Дупница до изграждането на новото депо".
Затова от общината ще поискат съдействие от министъра на околната среда и водите Нено Димов за разрешаване на проблема.
Красимир Георгиев, зам.-кмет на община Дупница: „И ние и Кюстендил сме в ситуация, в която ако не осигурим договори, не представим такива договори в министерството с лицензирани депа, се провалят и проектите за сепариращи и компостиращи инсталации, с които сме кандидатствали".
Община Дупница има спечелен проект за изграждане на регионално депо за отпадъци край село Джерман. Заради протестите на местните хора обаче строителството му се бави повече от година. Положителната оценка за въздействие върху околната среда и водите се обжалваше пред Върховния административен съд, но преди дни той се произнесе в полза на община Дупница. Изграждането на новата система за управление на отпадъците ще отнеме няколко години.