ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Днес в 14 часа Булгаргаз ще спре подаването газ за „Кремиковци"

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:40 мин.
Икономика

Днес в 14 ч. изтича срокът, до който Булгаргаз ще подава газ на „Кремиковци". Ако до този час не се финализира сделката за коксохимическото производство, комбинатът ще спре, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Изпълнителният директор на Булгаргаз Димитър Гогов поясни, че не са водени преговори за нова отсрочка.

часа булгаргаз спре подаването газ кремиковци
Днес в 14 ч. изтича срокът, до който Булгаргаз ще подава газ на „Кремиковци". Ако до този час не се финализира сделката за коксохимическото производство, комбинатът ще спре, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Изпълнителният директор на Булгаргаз Димитър Гогов поясни, че не са водени преговори за нова отсрочка.


Кредиторите на "Кремиковци" предложиха оздравителен план за спасяването на комбината. В писмо до министър Петър Димитров те изразяват готовност кредитите им да бъдат капитализирани и заводът да продължи работа. Капитализирането на дълга ще направи собственици кредитори като Арселор Митал, дължавната банка на Индия, Булгаргаз, НЕК и други дружества и фирми. След време те ще могат да изберат компания, която частично или цялостно да поеме ръководството в комбината.

Това е единственият начин, според синдикатите, задълженията на "Кремиковци" да бъдат изплатени. Според министър Димитров обаче, ако няма сключен договор за закупуване на кокс от Кремиковци, няма мотив подаването на газ да продължава. Комбинатът е натрупал нови 110 млн. лева задължения.

Докато се вземе окончателно решение се търси вариант работниците да получат заплатите си. Един от начините е някои предприятия в завода да бъдат продадени и с парите да се погасят заплатите за 4 месеца.

Още за драмата "Кремиковци"

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо
Абонирай ме за най-важните новини?