Масови арести в Община Перущица. Задържани за 24 часа са кметът Ради Минчев и още петима служители на администрацията. От окръжна прокуратура Пловдив съобщават за образувано досъдебно производство за корупционно престъпление, осъществено от длъжностни...
Масови арести в Община Перущица. Задържани за 24 часа са кметът Ради Минчев и още петима служители на администрацията. От окръжна прокуратура Пловдив съобщават за образувано досъдебно производство за корупционно престъпление, осъществено от длъжностни лица. В хода на разследването са направени множество претърсвания и изземвания на 16 адреса в Перущица, Бургас, Плевен и София.
Операцията в Перущица се провежда от ДАНС и Икономическа полиция.
Броени часове сградата на община Перущица беше блокирана, екипът ни не беше допуснат от органите на реда.
„В момента не работи Общината и аз съм щурмоберфюрер тук и казано ми е нищо да не пускам и това е, извинявайте, ама аз съм кмет и аз съм началник хаха“, каза портиерът на Общината.
„Ще си отидете в РДВРто и ще попитате ние също не знаем какво е“, каза Краснойка Кушева – служител в община Перущица.
Ради Минчев е кмет на Перущица втори мандат. На последните избори бе кандидат на Реформаторския блок от квотата на ДСБ. Преди година срещу него започна прокурорска проверка по сигнал на общинския съветник Георги Злачев. Според Злачев кметът е допуснал нередности при изграждането на Мултифункционалната спортна зала в града, ремонта на Историческия музей, Информационния туристически център и соларното улично осветление.
„Едно от нещата беше за един за мен скандален договор по отношение на фирма, която трябваше да получи 60 000 лв близо или 62 000 за работата да оформи и да направи, да изготви документите за един от проектите. От разплащателна агенция, когато взеха да връщат парите, те върнаха около 35-40 000. И това ме наведе на мисълта че не е редно общината да бъде натоварена с тези близо 20-25 000 лв., които няма от къде да се вземат“, каза Георги Злачев, общински съветник.
В сигнала на Златев се твърди, че кметът Ради Минчев е подарил на частна строителна фирма около 10 тона желязо на стойност над 5000 лв., свалени от сградата на Историческия музей.
„В стария си вид музея беше с едни желязни решедки, които по-късно кметът ги подари на фирмата, изпълнител на ремонта, поради факта, че няма как да им плати с други пари, те да предадат желязото, да си вземат парите, заради допълнително излезнали ремонтни дейности“, каза Георги Златев – общински съветник.
Хората в Перущица са благодарни на кмета си точно заради обектите, проверявани от прокуратурата. Мненията са разнопосочни.
„В много добри колегиални отношения съм с бившата директорка на музея, която също е уволнена и в момента водят дела срещу него, е за това, че той е разпоредил приходната част на музея да бъде прехвърлена в бюджета на общината, което също е нарушение“, каза Георги Панов – бивш общински съветник.
Очаква се утре Окръжна прокуратура – Пловдив да изнесе повече подробности по случая.
Ситен снеговалеж и гъста мъгла затрудняват движението през прохода "Шипка"