Две оброчни плочки с изображения на тракийския конник откриха разградските археолози при разкопките в руините на античния град Абритус. Според учените находките показват, че в ранните времена от съществуването на селището в него е имало светилище на загадъчното божество.
This is a modal window.
Заради липсата на достатъчно финансиране от държавата и местната власт археолозите са работили само месец. Находките не са големи, но дават безценна информация за миналото на тези земи.
Галена Радославова - ръководител на проучванията
„Открихме две плочи, оброчни плочки, с изображение на тракийския конник, едната е като статуя - двустранно изобразено, но конникът, тракийския конник е изработен от много хубав полиран мрамор.”
Учените смятат, че най-вероятно една от плочките е правена по поръчка в Рим и за нея е платена сериозна за времето сума.
Галена Радославова - ръководител на проучванията
„Те ни говорят, че някъде тук е имало светилище, дали на тракийския конник, това божество загадъчно, което и до ден днешен не знаем точно какво изобразява."
При проучванията учените са открили още основите на масивна жилищна сграда от Ранното средновековие, в която намерени бронзови монети, кръст от същата сплав и керамика. Археолозите се надяват догодина да получат по-добро финансиране, защото комплексът „Абритус” е много голям и все още недостатъчно добре проучен.