Арктическият лед се е свил до второто най-ниско ниво, откакто учени са започнали да го наблюдават чрез сателити.
Морските ледове са регистрирали най-ниската си точка през лятото в събота, като площта им е достигнала 4,14 милиона квадратни километра, съобщиха от Националния център за снеговете и ледовете в Колорадо. Ледовете са се топили повече единствено през 2012 г., когато площта им през лятото е била 3,39 милиона квадратни километра.
"Винаги сме знаели, че Арктика ще бъде един от първите показатели за климатичните промени. Това, което наблюдаваме тази година, го потвърждава", каза директорът на центъра Марк Серизи.
Най-ниското ниво, достигнато тази година, е с почти 2,56 милиона квадратни километра по-малко от средното за периода между 1979 и 2000 г. Това се равнява на площта на Аляска и Тексас, взети заедно. Няма да бъда изненадан, ако до 2030 г. арктическите морски ледове се стопят изцяло през лятото, допълни Серизи. Тази година бяха отчетени рекордно ниски нива на арктическия морски лед и през зимата.
С изкуствен интелект разчетоха древни свитъци, погребани при изригването на Везувий
Холивуд и ЕП обединяват усилия в защита на човека в ерата на изкуствения интелект
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите