НОВИНИ

Би Би Си: България затяга контрола по границата си с Турция

Българските власти се надяват, че споразумението с Турция ще предотврати превръщането на страната в основен сухопътен маршрут за мигрантите, насочили се към Западна Европа. Двустранното споразумение е резултат от предходно – между ЕС и Турция, постигнато през март, и насочено основно към ограничаване на притока на хора към Европа. Новата спогодба трябва да разубеждава всеки желаещ да премине от Турция в България.

bnt avatar logo
от БГНЕС
10:34, 03.06.2016
Чете се за: 01:04 мин.
У нас
българия затяга контрола границата турция
Снимка:

Миграните, успели да преодолеят почти завършената 146-километрова ограда по 260-километровата граница, вече ще бъдат изпращани в нов център за настаняване в Пъстрогор, югоизточна България. Този участък от границата е важен, защото споразумението ЕС–Турция отряза гръцко-македонския маршрут и сега трафикантите на хора търсят нови пътища или се връщат към използването на стари.

Поети от трафикантите, мигрантите изчезват, за да се появят за кратко в София и в Белград.

От началото на годината всеки ден между 200 и 400 души пристигат в Австрия, след като са прекосили Унгария.

По време на седмичната видео конферентна връзка с участието на всички засегнати държави, българските и македонските представители се препират кой е виновен за пропускането на мигрантите.

България казва, че „само 50” души дневно преминават нелегално в страната, но сръбски източник смята, че броят на хората е по-скоро 200 дневно.

Трябва да се подчертае, че за западноевропейските представители е важно това, че броят на тези мигранти се смята за управляем, което доказва, че често критикуваното споразумение на ЕС с Анкара за момента работи.

Ако българските власти представят убедителни доказателства, че мигрантите идват от Турция – автобусни билети, валута, опаковки от храни, заловените може да бъдат върнати в рамките на пет дни, или на 12 дни, ако обжалват екстрадирането си и ако искането им за убежище бъде отхвърлено от България.

„Ако това споразумение проработи и можем бързо да връщаме мигрантите на турската страна, смятаме, че това ще откаже мнозинството от тях да плащат на трафикантите да ги прехвърлят през границата”, казва българският зам.-вътрешен министър Филип Гунев.

А дали споразумението ще работи, ще зависи изцяло, както е и при споразумението ЕС–Анкара, от турската добра воля.

„Независимо какво гласи споразумението, независимо от протоколите и крайните срокове, които сме поставили, ако не е налице добра воля за обработване и бързо връщане на мигрантите, винаги ще има начини за протакане и затрудняване на връщането”, заяви Гунев пред Би Би Си.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Засилено полицейско присъствие в Северозападна България
Засилено полицейско присъствие в Северозападна България
От 1 юни може да избираме личен лекар и по електронен път
От 1 юни може да избираме личен лекар и по електронен път