Светът все по-често гледа и към нанотехнологиите, които стават по-достъпни, благодарение на двама българи. Братята Теньо и Димитър Попминчеви откриха нов метод да създадат рентгенов лазер и да го управляват. Разбивайки няколко догми в науката, тяхната рентгенова светлина ще помогне на човечеството да прогледне в наносвета.
Решили да генерират хармонични вълни пропускайки UV лазер в хаоса на плазма. Идеята дотолкова противоречи на всички представи, че първоначално отхвърлили експеримента им.
- В началото не ни позволяваха да започнем, понеже опитът, който беше в групата, а също и от други групи показваше, че това не е перспективна насока - казва Димитър Попминчев, докторант в JILA, Колорадо.
- Нямахме разрешение да започнем работа в това направление и купихме частите без разрешение, потвърждава и Теньо Попминчев.
Резултатите им в крайна сметка са зашеметяващи. Успяват да получат честотен гребен в рентгеновата област или високоенергийна цветна дъга.
- Когато чистотата на цветовете е изключително висока, това ни позволява да направим снимки на изключително малки обекти с изключително голяма резолюция, т.е. колкото по-чист е цветът, толкова с по-добро качество е снимката на нанообекти - обяснява проф. Теньо Попминчев.
Току що публикувано в списанието Science, постижението им вече има патент. А големите корпорации като Интел, IBM и Хитачи вече са предусетили мощния тласък, който откритията им ще дадат в разработването на всякакви нанотехнологии. Да не говорим за приложенията им в медицината, където рентгеновите снимки ще имат резолюция до един атом.
Но по пътя на световната слава, братята не забравят да благодарят на учителя си от гимназията в Казанлък - Теодоси Теодосиев.
- Бихме искали да му благодарим и двамата за неговия изключителен труд и неговата саможертва за да възпитава физици на световно ниво, - казва проф. Теньо Попминчев.
- Благодаря и от мен, Тео, - допълва братът Димитър Попминчев.
Досега рентгеновият лазер беше истински лукс - заради километричните ускорители като този, изграден за милиарди. Затова от години десетки институти и университети се опитват да създадат рентгенов лазер в лабораторни условия. И вече изглеждаше почти невъзможно, докато не се намери един дързък българин да надскочи ограниченията на съществуващите догми.
Проф. Теньо Попминчев от изследователския институт JILA, Колорадо: Предишните догми в моята област бяха, че не може да се направи рентгенова светлина с лазерни свойства, на принципите на които ние основаваме нашите изследвания.
Българинът убеждава колегите си да променят съществуващата технология. И насочват инфрачервен лазер в камера с благороден газ под високо, а не под под ниско налягане. И чудото се случва - успяват да генерират кохерентни рентгенови вълни в лаборатория. Сега Теньо, заедно с брат си Димитър, смайват с ново, още по-неочаквано откритие. И отново с експеримент, който изглеждал невъзможен.
Проф. Теньо Попминчев от изследователския институт JILA, Колорадо: Второто откритие действително ни изненада с много неочаквани свойства на материята, която използваме. И както казах, ние разбихме една своя собствена догма.