Българските превозвачи са готови за протести в Брюксел, ако Европейският парламент приеме пакета за мобилност "Макрон", предвиждащ тежки регулации в транспорта. Въпреки постигнатото съгласие по спорните текстове с Европейската комисия, Европарламентът отказа да ги допусне за обсъждане.
12 500 са лицензираните фирми за международни превози, с близо 68 000 тежкотоварни автомобила, които пряко ще бъдат засегнати от новите регулации на Брюксел.
На 4 юни Европейската транспортна комисия се съгласи да оттегли спорните текстове, предвиждащи на всеки 3 седмици шофьорите задължително да се прибират за почивка в родината и забраната да спят в кабините на камионите. Европейският парламент обаче отказа да допусне новите предложения за обсъждане.
Йордан Арабаджиев - изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи: Старите държави членки нямат никакво намерение да се съобразят с каквито и било аргументи от новите държави.
От бранша заплашиха с протести, ако българското предложение не бъде обсъдено в европарламента.
Ангел Траков - председател на УС на Съюза на международните превозвачи: Организираме протести в ЕС, с всички засегнати страни. Организиране на референдум за излизане от Европейския съюз и пълна агитация на всички наши служители и техните семейства да не гласуват за изборите за депутати за Европейски парламент.
Сега на ход са 17-те ни евродепутати, които трябва да осигурят подкрепата на още 60 свои колеги, за да внесат в европарламента българската редакция на транспортния закон. Решаващото гласуване ще бъде между 2 и 3 юли.