ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Богомил Манчев: АЕЦ "Белене" може да заработи най-рано през 2028 г.

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:57 мин.
Икономика

Първи блок на новата АЕЦ "Белене" би могъл да заработи най-рано през 2028 г. Това коментира в предаването "Още от деня" на БНТ Богомил Манчев, председател на Български атомен форум.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Манчев прогнозира, че ни очакват дълги и сложни преговори като първия ѝ блок ще заработи не по-рано от 2028 г.

      Според него централата ще възвърне инвестицията за 12-17 г. и след това ще печели. Манчев прогнозира, че себестойността на мегаватчас енергия от бъдещата АЕЦ при заявената цена ще е между 28 и 30 евро.

      Богомил Манчев, председател на Български атомен форум: Има много работа да се върши. Да продадеш проект за 10 млрд. не е като да продадеш един хляб.

      Според него България вече има нужните лицензи за изграждането на АЕЦ "Белене" от Европейската комисия, но трябва да ги потвърди, тъй като собственикът на централата - проектната компания, ще е различен спрямо този, на когото са издадени лицензите през 2012 г. Това може да стане по време на преговорите.

      Манчев смята, че АЕЦ "Белене" не може да се строи без Русия, тъй като тя е производител на оборудването и носи отговорност за евентуални дефекти, т.нар. "ядрена щета".

      Той приветства включването на съседните балкански държави, но според него ще бъде твърде сложно те да бъдат конституирани като инвеститори. По-скоро тяхната роля би била да да блокират количества енергия, които да платят предварително, т.нар. off takers.

      Председателят на атомния форум не вижда пречки Китай да участва като инвеститор проекта. Страната вече е вложила средства в изграждането на АЕЦ "Хинкли Пойнт" във Великобритания, т.е. стъпила е на европейския пазар. Възможно участие има още за френски компании, които проявяват интерес за доставки на оборудване.

      Китайската и руската компании имат опит с реактори от типа ВВЕР, което е изискване, поставено в процедурата стартирана от България.

      Богомил Манчев коментира, че българската държава би могла и сама да построи АЕЦ "Белене" чрез банкови кредити.

      Свързани статии:

      Стартира процедура за избор на стратегически инвеститор по проекта АЕЦ „Белене
      Стартира процедура за избор на стратегически инвеститор по проекта АЕЦ „Белене"
      В изпълнение на решения на Народното събрание от 7 юни 2018 г. и на Министерския съвет от 29 юни 2018 г. „Национална електрическа компания“ ЕАД отправя покана за избор на стратегически инвеститор за изграждане на АЕЦ „Белене“, съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката.
      Чете се за: 00:43 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?