Има места за лечение на зависими деца, но те са малко. За това се обединиха в студиото на "Денят започва" д-р Боряна Екова и журналистът Весела Тотева, основател на фондация за превенция на наркотици.
Весела Тотева, журналист: Държавата трябва да се погрижи за тези деца, които вече взимат наркотици. Лично аз, по разговорите с родители и лекари, знам, че места има, но те не са достатъчни. Въпрос на информираност на родители и учители е.
По думите ѝ, децата не знаят какво взимат, а синтентиката е заразно зло.
В студиото на БНТ журналистът сподели, че също е взимала наркотици през 90-те години, но и тя е изненадана от това, че всяко второ,трето дете на 14,15 години днес е пробвало или взима сериозно наркотици.
Д-р Боряна Екова, cпeциaлиcт пcиxиaтъp, pъĸoвoдитeл нa пpoгpaмa зa лeчeниe c oпиeви aгoниcти нa лицa, зaвиcими ĸъм oпиoиди: Най-лесният вариант е обществото да изолира човек, който взима дрога. Това е поводът за ниската информираност на хора, които имат ангажимента да насочват проблемните семейства към съответните грижи. Всички детски клиники и отделения приемат деца с психози.
д-р Екова обаче, уточни, че не се приемат за лечение зависими.
Д-р Боряна Екова: Има разлика между последиците от една зависимост или употреба на вещества. За зависимите работят детски психиатри, не е задължително това да става в институция. Тази помощ може да се получава и в самото общество. Има механизми, но те са абсолютно недостатъчни. Никой от нас не вярваше, че новата дрога ще навлезе в детската възраст и ще е толкова достъпна. Има места, но не достатъчно и може би за това се стига трудно до лечение.
По думите на д-р Екова родителите научават твърде късно, за което е необходимо повече общуване между родители и деца.
Един от съветите ѝ за помощ е родителите да се обърнат към детски психиатри, психолози или различни институции като националния център по наркомания.