НОВИНИ

Ще учат ли децата само сутрин?

Министерството на образованието смята да въведе едносменно обучение обяви преди дни министър Красимир Вълчев. В момента в цялата страна протича преглед на училищната инфраструктурата, за да се установи къде и какви промени са необходими, за да започнат учениците да учат само сутрин. Готови ли са училищата в столицата?

bnt avatar logo
от Ирена Маринова
07:30, 06.11.2017
Чете се за: 01:19 мин.
Още

Едно от най-големите училища в София е 22 СОУ. Там в момента учат повече от 1600 деца в 60 класни стаи. По изчисления на директора Елена Карапчева, за да премине училището към едносменен режим на обучение, ще е необходимо да се построят още около 30 класни стаи.

Елена Карпачева, директор и психолог на 22 СОУ: Като идея приветствам това, което каза министърът, защото наистина най-нормално е децата да учат на една смяна, да започват училище в едно нормално време, да бъдат, да речем, от 8,30 до 15,30 -16,00. Да бъдат повече време заети в училище с различни интересни занимания, отколкото да се шляят по улиците.

Елена Карпачева, директор и психолог на 22 СОУ - Аз не съм архитект, но така като се оглеждам, според мен място няма.

Тодор Чованов, зам.кмет: Това изисква усилия, това изисква инвестиции. Ние сме готови да извършим тази част от работата, която касае Столична община. Правим в момента анализ по райони, можем да кажем, че ще наблюдаваме внимателно приема тази година. Знаете, че той се заявява в началото на 2018 г. за учебната 2018/2019 г.и ще можем в един момент да направим доста точни прогнози как ще се случат нещата.
Ивана, 11 клас: Не мога да кажа коя смяна предпочитам, тъй като всяка си има своите предимства. Например в момента, в зимния период ми харесва да сме повече втора смяна, тъй като ставам по-късно, а лятото имам повече време за себе си, когато съм първа смяна.
Владо, 11 клас: Аз лично предпочитам първа, понеже във втора така се получава, че свършваме в седем часа и след това оставам до три часа да пиша домашни.

Детските психолози също са на мнение, че така подреден графикът на учениците в момента - с много ранни часове за първа смяна и с учебни часове до късно за учениците от втора смяна, е прекалено натоварващ.

Елена Карпачева, директор и психолог на 22 СОУ - И първата, и втората смяна влияят зле на децата. Значи първата смяна - 7:30 - нечовешко време.Знаем нашия климатичен пояс е такъв, почти през цялата учебна година е студено, тъмно. Втората смяна пък децата вече, когато идват от обяд на училище, те са уморени, по-разконцентрирани. Представете си час по български език - 12-и клас, който е в матуритетен предмет в 19 часа вечерта. Да, учат, те са си свикнали, но много по-добре би било, ако са на една смяна.
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Д-р Боряна Екова: Има места за лечение на зависими, но те са малко
Д-р Боряна Екова: Има места за лечение на зависими, но те са малко
​Уникална изложба от стъкло представи в Бургас младият талант Габриела Тончева
​Уникална изложба от стъкло представи в Бургас младият талант Габриела Тончева