ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Колко дни ще почиваме през 2026 г.?
Чете се за: 02:55 мин.
ЧЕСТИТО РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО!
Чете се за: 02:42 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Да се премахне ДДС за даряване на храни, предлага омбудсманът

bnt avatar logo от Репортер: Паулина Найденова, Сергей Тодоров Оператор: Иван Ганчовски
A+ A-
Чете се за: 01:23 мин.
У нас

Да отпадне данък добавена стойност върху дарените храни и напитки. Около тази идея се обединяват браншовите организации от хранителната промишленост, Агенцията по безопасност на храните, Българският червен кръст и омбудсманът Мая Манолова. Днес те...

Да се премахне ДДС за даряване на храни, предлага омбудсманът

Да отпадне данък добавена стойност върху дарените храни и напитки. Около тази идея се обединяват браншовите организации от хранителната промишленост, Агенцията по безопасност на храните, Българският червен кръст и омбудсманът Мая Манолова. Днес те започнаха кампания под наслов "Великден - Всеки ден!", която е продължение на реализираната през април кампания „Великден за всеки".

Всяка година у нас се изхвърлят близо 700 хиляди тона храна. Количеството се равнява на над 2 милиарда порции по 300 грама, изчисляват от Българската хранителна банка.

Мая Манолова - Омбудсман на Република България: "По-евтино им е да унищожат храните, отколкото да ги дарят, защото не се дължат данъци върху бракуваните храни. Ако мога да дам пример - ако един производител на месо унищожи 1 тон месо по 4 лв. кг ще плати 190 лв. разходите по унищожаване, а ако дари същото количество ще плати 800 лв. ДДС.

Данните на Националния статистически институт показват, че над милион и половина българи живеят под прага на бедност, с по-малко от 330 лева на месец. Често хората предпочитат да намалят разходите си за храна, за да платят сметките си за ток, вода или парно.

Мая Манолова: "Наистина това е една кампания, която за организаторите, хранителните магазини, производителите и Омбудсмана е кауза, която е за да се пребори глада, да няма гладни хора в България и дарителството да се превърне от кампания в ежедневие."

Кирил Вътев - Асоциация на месопреработвателите: "Най-хубавото е, че няма губещи. Държавата нищо няма да загуби от свалянето на ДДС."

Златин Киров е търговец на месо. Той също е на мнение, че след отпадането на данъка много хора в нужда ще усетят помощта на бизнеса и институциите, а търговците и прозводителите, от своя страна, ще се възползват от законовата промяна.

Златин Киров, месар: "Много от производителите предпочитат да изхвърлят месото, отколкото да го дарят заради тези данъци."

За мен това е добре, защото по този начин ще плащаме по-малки данъци при благотворителност.

Според председателя на Съюза на хлебарите и сладкарите - Марияна Кукушева - отпадането на данъка добавена стойност върху дарените храни и напитки е важна стъпка и за бизнеса.

Марияна Кукушева - председател на Съюза на хлебарите и сладкарите: "Контролът и самоконтролът от наша страна ще бъде повишен. Очакваме вашата будна гражданска и медийна съвест да следят да няма злоупотреби по веригата."

Контрол ще упражнява и Българската агенция по безопасност на храните. Организаторите внесоха своето предложение до финансовия министър Владислав Горанов от 1 януари 2017 година Данъкът добавена стойност върху дарените храни  да отпадне.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?