ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Денят на Независимостта: Кулминацията на честванията беше във Велико Търново

Чете се за: 00:56 мин.
У нас

110 години Независима България. На 22 септември 1908 г. във Велико Търново тържествено е обявено Независимо Царство България. Така 30 години след Освобождението България отново се появява на политическата карта на Европа. Днес цялата страна празнува, а във Велико Търново беше кулминацията на тържествата.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Албена Вескова - солист на ансамбъл "Българе": В днешния ден трябва да осъзнаем, че българският дух е жив, трябва да осъзнаем своите корени, своята история, да покажем на младото поколение, че всъщност сме един много древен народ, и трябва да живеем достойно.

      Думи за предците ни, изречени от признателност в деня на Независимостта. На гордостта. На преосмислянето.

      Мария Чешмеджиева: Независимостта е нещо сложно, и смятам, че децата е добре да знаят, че всъщност свободата означава да спазваш и правила, а не само да търсиш своите права. Да бъдеш независим е хубаво, но свободата по някакъв начин трябва да се заслужи.
      Теодор: Празникът днес е много важен, защото независимостта е част от нашето национално обединение, за да може сега да сме българи и нашата нация да е българска, независима.

      Историята разказва за онзи 22 септември, когато княз Фердинанд прочита ред по ред Манифеста на Независимостта.

      Събитията отпреди 110 години оживяха в двора на църквата "Свети Четиридесет мъченици". А българският трибагреник гордо се развя над Царевец и Трапезица в знак на почит към стореното от народ и държавници.

      Христо Димитров - продуцент на ансамбъл "Българе": Денят на Независимостта е ден, който задължително трябва да отбелязваме и трябва да го честваме по колкото е възможно по-въздействащ и зрелищен начин, защото това обединява българите. Това нещо ни сплотява.
      ;
      Цвета Караянчева, председател на Народното събрание: "Ако днес ние искаме да не ни наричат патриоти от друго тесто, трябва със същата дързост за браним тази независимост. Говорим за национално обединение, за балканска солидарност, защитени европейски граници, но в основата на всичко е българският народ, който иска свобода, справедливост и спокойствие. Ние като политици и граждани сме длъжни да му го дадем."

      Свързани статии:

      България празнува 110 години Независимост (ГАЛЕРИЯ)
      България празнува 110 години Независимост (ГАЛЕРИЯ)
      България отбелязва 110 години от обявяването на Независимостта си....

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?