Деца от Второ основно училище в град Сандански изучават особеностите на археологията и правят мозайки от римско време. Учениците са от групата по „Краеведство” и заниманията им се провеждат по специална училищна програма. Те вече имат теоретична подготовка и са усетили археологическия дух на терена на ранно-християнската Епископска базилика от 5-6 век в града.
Сега децата за първи път създават копия на оригиналните образци, открити там. Това са две мозаечни пана с мотиви, които разказват за рая и за извора на живота, както и с изображения на различни птици. Освен знания за стари техники децата показаха умения в точното възпроизвеждане на ценните находки. Желанието на учениците е заниманията им да продължат на терен. Предстои през месеците април и май те да участват на терен заедно с археолози в разкриването на още части от оригиналните мозаечните пана.
Институт за геопространствени изследвания и технологии открива СУ „Св. Климент Охридски“
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите