Дни с високи нива на фини прахови частици повишават риска от астматични пристъпи, дори от инфаркт или инсулт, предупреждават лекарите. И съветват хората с хронични заболявания да не излизат навън и да не се натоварват физически.
This is a modal window.
Фините прахови частици - всички говорят за тях - но никой не ги е виждал. С размер под 2 и половина микрона те са колкото 1/40 от дебелината на косъм. Веднъж попаднали във въздуха, остават за дълго. С всяко вдишване обаче ние поемаме по 20 милиона фини прахови частици.
д-р Александър Симидчиев - пулмолог, Университетска болница ,,Лозенец“: Когато нивата са високи, както са в момента тези милиони от 20 стават 40 или 60 или 80. Тоест, с всяко едно вдишване, което ние правим 16 пъти в минута, вдишваме по около 50 до 80 милиона такива частици и те попадат в нашия организъм и съответно на всеки, където му е слабото място там го удря. Ако на някой слабото му място е сърдечно-съдовата система, той има проблеми със сърцето или със съдовете.
Ако на някой слабото му място е белия дроб - тогава се появява кашлица, храчки, хриптене в гърдите.
Дали само заради мръсния въздух или и заради вирусите през зимния сезон в аптеките отчитат: все повече хора купуват маски за лице.
Николай Костов - Асоциация на собствениците на аптеки: Даже в централната част на София свършиха маските в някои от нашите обекти и в момента зареждаме наново.
д-р Александър Симидчиев - пулмолог, Университетска болница „Лозенец“: Това, което нормално се счита за маска, тоест медицинските маски, които са с две връзчици отзад не вършат абсолютно никаква полезна дейност, защото за да издишват фините прахови частици маската трябва да е много гъста и много добре да прилепва към устата и към лицето. Такива маски са доста скъпи, малко хора имат достъп до тях, обикновено това са хора, които са в силно замърсени среди.
Съветът към хората с хронични заболявания на дихателната система - ако може да не излизат навън и да не се натоварват физически.