НОВИНИ

ЕК: България се справя добре със съобщенията с реч на омраза в социалните мрежи

България се справя много добре с премахването на онлайн съобщения, в които се съдържа реч на омраза. Това показват данни на Европейската комисия, представени днес. Наблюдението обхваща платформите на Facebook, Twitter и YouTube, Instagram и Google+ във всички държави-членки. През миналата година от българското интернет пространство са премахнати 100 процента от съобщенията, съдържащи реч на омраза, за които е подаден сигнал.

Десислава Апостолова
от Десислава Апостолова
19:36, 04.02.2019
Чете се за: 00:33 мин.
У нас
Снимка:

През 2016 г. Европейската комисия и няколко големи ИТ дружества подписаха Кодекс за противодействие на незаконните изказвания онлайн, които съдържат реч на омразата. Оттогава Брюксел извърша редовен мониторинг дали кодексът се спазва и как се справят държавите-членки.

Последният доклад показва, че България, Кипър и Гърция са премахнали всички онлайн съобщения, за които е било докладвано. Средно в целия ЕС се премахва над 70 процента от незаконното съдържание с реч на омразата.

Вера Йоурова, комисар по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете: Поисках от платформите да реагират срещу изказвания, съдържани ксенофобия и расизъм. Те са незаконни във всички държави-членки, както офлайн, така и он-лайн. Идеята ни е да направим тези платформи, които съдържат милиони съобщения по-отговорни и да защитим жертвите на речта на омразата.
;

Според доклада на Брюксел най-голям е процентът онлайн на ксенофобските изказвания, включително антимигрантските. Следват съобщенията, съдържащи реч на омраза срещу хората с различна ориентация, срещи ромите и евреите.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Increased number of Dalmatian pelicans in Srebarna Nature Reserve
Increased number of Dalmatian pelicans in Srebarna Nature Reserve
Bulgarian oncologists want larger use of genetic testing in cancer detection
Bulgarian oncologists want larger use of genetic testing in cancer detection