Хиляди вярващи се стичат към Бачковския манастир, за да присъстват на службата за Голяма Богородица. За втора поредна година в Светата обител правят всенощно бдение. До сутринта свещениците няма да спрат с молитвите и служенията в чест на Божията майка....
Хиляди вярващи се стичат към Бачковския манастир, за да присъстват на службата за Голяма Богородица. За втора поредна година в Светата обител правят всенощно бдение. До сутринта свещениците няма да спрат с молитвите и служенията в чест на Божията майка. Още преди изгрев слънце на литийно шествие ще бъде понесено копие на чудотворната икона на Света Богородица.
Всенощното бдение ще е същото като това на монасите в Атон. Традицията в Бачково бе възобновена след близо 200 години прекъсване.
Хиляди християни няма да спят тази нощ ще останат тук в храма, прекарвайки в молитва часовете до 7:30 часа.
В 2:30 сутринта ще бъде извършено опело на плащеницата на Богородица. Следва литийно шествие и молебен за целокупния бъргарски народ.
"За отбягаване на бедствия, аварии, катастрофи и природни катаклизми, които в последните години съпътстват нашия живот", каза Архимандрит Симон, игумен на Бачковския манастир.
Всички хотели в района са запазени месеци по-рано. Поляните край манастира също са пълни с палатки на хора, дошли за Успение Богородично.
Ръководството на манастира и полицията са взели мерки, за да не се допуснат тапи и километрични задръствания по пътя. Осигурени са достатъчно паркоместа в района. Призивът към шофьорите е да бъдат търпеливи и да спазват правилата.
"Нека да се смирим в душите си, в сърцата си, за да може празникът да премине благочинно, с вяра и без препятствия за всички", помоли Архимандрит Симон.
Благодарение на дарители в утрешния ден ще бъде раздаден курбан за повече от 4000 души. Осигурена е и безплатна минерална вода за всички посетители на манастира.
Великден в Странджа: Люлки и въртиколници съживяват традицията в Малко Търново
Надежда и благослов: Великден в скалния манастир „Св. Димитър Басарбовски“ край Русе
Сливен посрещна Възкресение Христово с тържествена литургия в храм „Света Петка“
Шанс за нов живот: Бъбречни трансплантации на двама мъже са извършени в болница „Александровска"