ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Как се заплаща трудът по празниците?

Чете се за: 01:05 мин.
У нас

Почивните дни по Коледа вече преполовиха, но както всяка година и сега има хора, които работят по празниците. По статистика те не са голям процент, а по закон трябва да получат поне двойно възнаграждение за работата си.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Според Главната инспекция по труда работи ли човек на празници, независимо как се отчита работното му време, то той трябва да получи по-голямо възнаграждение.

      Дина Христова, Главна инспекция по труда: Когато хората работят на празнични дни, които са определени като такива в Кодекса на труда, те трябва да получат двойно възнаграждение, задължително. Разликата идва от това дали този положен труд е извънреден или им е по график.

      Какво означава това - ако на даден човек се пада да работи на празниците по график- възнаграждението му е само двойно. Ако трудът му, освен че е празничен, е и извънреден, то той трябва да получи четворно възнаграждение. Работодателите избягват този вариант, защото им е скъп. А и извънреден труд се разрешава рядко- при спешна задача в предприятието или при неотложен случай.

      Добрин Иванов, изп. директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България: Труд, който е свързан с аварийни, бедствени ситуации в предприятието, в страната, наводнения, пожари.

      Ако някой работи по график на празниците, то тези дни не му се компенсират с последващи почивки. Работодателят обаче трябва да осигури задължителна 48-часова почивка на работника за седмицата.

      Добрин Иванов, изп. директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България: Като цяло тези хора, които са на нормиран работен ден, на петдневна работна седмица, с 8-часов работен ден, почиват събота и неделя и по време на официалните празници.

      Според Главната инспекция по труда, случаите на нарушения при изплащане на двойни надници са редки. А ако има такива, при подадена жалба, работодателите биват задължени да платят.

      Добрин Иванов, изп. директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България: Тези работодатели, които са на светло, които заплащат на работниците си пълните възнаграждения, с пълните осигурителни вноски, те спазват Кодекса на труда и плащат увеличените възнаграждения по време на официалните празници.

      Обратно - законът се заобикаля от работодатели с малък бизнес в малки населени места, смятат от Асоциацията на индустриалния капитал.

      Свързани статии:

      Колко от фирмите в България ще дадат бонуси за празниците?
      Колко от фирмите в България ще дадат бонуси за празниците?
      Българската търговско-промишлена палата с проучване колко от...
      Чете се за: 00:22 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?