Европейската комисия предложи започването на преговори за присъединяване към Европейския съюз с Албания и Македония. Предложението трябва да бъде одобрено от всички държави-членки на ЕС. Решението ще бъде взето през юни на срещата на върха в Брюксел.
ЕК дава тази препоръка, защото е преценила, че Албания и Македония са покрили в достатъчна степен критериите да се започнат преговори за присъединяването им към ЕС, предаде кореспондентът на БНТ в Брюксел Десислава Апостолова.
Препоръката за Македония не е първата, но тя беше отхвърлена от държавите-членки на ЕС. Това е първата подобна препоръка обаче за Тирана.
Изводът на Комисията е, че разширяването на ЕС към Западните Балкани е необходимо не само на шестте държави в региона, но и за целия ЕС.
Важните области, които Брюксел внимателно следи, преди да препоръча започването на преговори, са върховенството на закона, спазването на човешките права, борбата с корупцията и организираната престъпност и състоянието на икономиката.
Две от шестте балкански държави - Сърбия и Черна гора - вече водят преговори за присъединяване. Босна и Херцеговина и Косово засега имат статут на потенциални кандидати. Днес Комисията реши, че Албания и Македония също са постигнали достатъчен напредък, за да започнат важните за тях преговори.
Проблемите, които досега спираха Скопие, бяха свързани най-вече със споровете с Гърция за името на страната, а критиките към Тирана са насочени към борбата с престъпността.
;Според Екатерина Захариева единственият начин да имаме силни и проспериращи Балкани, е членството в ЕС.
Екатерина Захариева - вицепремиер и министър на външните работи: Мисля, че ще има много повече механизми за помощ, но и за въздействие върху страна, която е в процедура по преговори, която започва да отваря глави и се ползва с механизмите на предприсъединителните фондове, която може по-активно да получава експертиза и помощ от страна на ЕС. Така че това не е решение за членство, а за започване на преговорен процес.
Най-проблемна от кандидатите за членство остава Турция. Върховният представител по въпросите на външната политика и сигурността Федерика Могерини заяви днес, че Анкара е ключов партньор на Брюксел в много области като сигурността, енергетиката и търговията. Засега обаче не може да става дума за размразяване на преговорите за членство.
Федерика Могерини - върховен представител по въпросите на външната политика и сигурността на ЕС: Стъпките, които сме видели до сега, свързани с процеса на разширяването, трябва да бъдат оценени много откровено и ние стигнахме до заключението, че в момента не може да отговорим нови глави в преговорите с Турция.
Всички държави-членки трябва единодушно да гласуват започването на преговори със Скопие и Тирана. Дали Гърция ще гласува за Македония и дали скептичните по отношение на престъпността в Албания държави ще пременят мнението си - ще видим през юни.
;И Скопие, и Тирана реагираха положително на новината от ЕК.
Албанският премиер Еди Рама заяви, че през последните 20 години Албания е слушала много внимателно препоръките на Брюксел.
Македонският премиер Зоран Заев заяви, че македонците имат повод за гордост, защото са една стъпка по-близо до ЕС.