"Хората просто не знаят за какво да се паникьосат вече. Тъкмо тръгнат да се паникьосват за нещо и нещо вълнуващо се случи", така коментира изминалата седмица социалният антрополог Харалан Александров в студиото на "Денят започва с Георги Любенов".
Харалан Александров: Ние много дълго време поддържахме тезата, че живеем в много скучен свят на застой, на повтаряемост, на формално участие в обществения живот и някак си ни изненада, така е общото усещане за лек шемет от това, което се случва последната седмица.
Според него държавата настъпва в сфери, в които е отсъствала от много дълго време. По отношение на водната криза това е ВиК холдинга, който ценрализира управлението. По отношение на фиска, това е настояването да се плащат данъци и мига, в който се осъществява съответната финансова транзакция, което предизвика доста сериозна съпротива. По отношение на хазарта - връща се едно цяло поле, каквото е лотарията.
Харалан Александров: Бизнесът с лотарията е много особено явление. Той не произвежда някакви особени стоки и услуги. Той по-скоро произвежда надежда и фантазии за успех и в този случай повече прилича на събиране на данък и то доброволен данък, от бедните хора.
Според него загрижеността не е лицемерна в този случай. Тя е автентична. Съвсем друг, според него е въпросът, какви ще се последствията от това рязко действие, защото Васил Божков е интегрална част от елита на прехода.
Харалан Александров: Заявката на прокуратурата, че започва един вид преразглеждане на криминалния преход, звучи от една страна доста гръмко и обнадеждаващо, от друга страна доста реалистично, тъй като Божков е особена фигура. Той беше като ренесансов принц. Около него имаше цял двор.