Изненадващи. Така определят специалисти фактите, анализите и заключения в най-новото изследване на доц. Веселина Вачкова – „Богомилската алтернатива”. Авторката е известна с дързостта си да отстоява тези, които са от изключително значение за развитието на българската историческа наука. Трудът и беше представен в Регионалната библиотека „Любен Каравелов” в Русе.
Доц. д-р Веселина Вачкова е историк, член на Българската академия на науките и изкуствата, преподавател в Националната художествена академия и в Националната класическа гимназия. Автор на десетки научни студии и статии и на девет монографии. Определят я като един от най-оригиналните културолози и историци. Най-новата ? книга развенчава много митове за богомилството.
Доц. д-р Веселина Вачкова – историк
„Най-изненадващият извод всъщност е, че богомилството не се появява през 10-и век, а много по-рано. И второ, че не изчезва 14-и век, а по-скоро става доминираща религиозна система, в лицето на новото учение на православната църква исихазма.“
Според доц. Вачкова именно в региона на Русе се заражда най-прекият прототип на бъдещото богомилство – скитските монаси. Наред с изненадващите факти, не по-малко любопитни са и илюстрациите в книгата. Те представят характерната за богомилите иконопис, в която Христос и Божията майка се изобразяват с криле като ангели, а Исус винаги е стъпил върху книга, символизираща сключения между Адам и дявола договор.