НОВИНИ

70% от жертвите на трудовото робство са мъже

С настъпването на летния сезон зачестяват случаите на така наречената трудова експлоатация. При нея работници са принудени да живеят в чужбина в нечовешки условия, без да получават добри заплати. Кои са рисковите групи хора, които най-често попадат в подобен капан и как могат да се измъкнат - разказват Цветелина Катанска и операторът Сергей Райнов.

Цветелина Катанска
от Цветелина Катанска Оператор: Сергей Райнов
08:44, 03.06.2017
Чете се за: 01:42 мин.
У нас
Снимка:

Типичният пострадал от трафик на хора с цел трудова експлоатация е мъж в активна възраст, който има ниска степен на образoвание, малък опит с миграция и е от малко населено място.

Интересен факт е, че над 70% от пострадалите от така нареченото "модерно робство" са мъже, а 30 на сто са жени. Жените най-често са включвани в схеми за проституция.

Зорница Русинова, зам.-министър на труда и социалната политика: С годините случаите на т.нар. "модерно робство" намаляват като процент, но за съжаление това е тенденция, която не стихва и България е една от страните, откъдето идват хората, които са обект на трудова експлоатация.

За да избегнат попадането в схеми за трафик на хора с цел експлоатация на труд, кандидат работниците трябва да проучат фирмата, която иска да ги прати в чужбина. Ако тя е легитимна е в регистър на страницата на Агенцията по заетостта. Кандидат работници задължително трябва да поискат среща с бъдещия си работодател и трудов договор. Добре е преди да заминат да имат в себе си адреса на българското посолство, в държавата, в която ще пътуват и да не губят връзка с близките си у нас.

Камелия Димитрова, секретар на Национална комисия за борба с трафика на хора: Трафикът на хора е криминализиран в наказателния кодекс и представлява престъпление против личността, което се случва когато едно лице е първо рекрутирано, зарибено, след това транспортирано в друго населено място и е принудено да работи в сектори с цел експлоатация. Различни са случаите, но всички те са изключително тежки и затова ежегодно призоваваме никой, по никакъв начин да не оставя своите документи за самоличност, своя мобилен телефон и да не губи контакт с близки.

Най-рисковите сектори за експлоатация на работници са селското стопанство, хотелиерството, строителството и домакинските задължения. Най-често жертви на измами стават пътуващите за Скандинавските държави, Великобритания и Холандия.

Камелия Димитров, секретар на Национална комисия за борба с трафика на хора: Един от разтърсващите случаи от началото на годината е на жена, която е с психиатрични отклонения, но с деца. Много трудно връзва двата края и от свои близки научава, че може да работи в цех в Чехия, така че да спечели пари, да изплати своите дългове и да обезпечи физическите нужди на своите деца. на 38 години. Заминава съответно за Чехия, живее при изключително лоши условия, отнети са ѝ личните документи и съответно не получава никакво възнаграждение.

Тя все пак успява да избяга ида се свърже с посолството. В момента от комисията се опитват да ѝ помогнат.

Според социалното министерство има само един начин модерното робство да намалява и това е да се повиши грамотността на хората.

Зорница Русинова, зам.-министър на труда и социалната политика: Докато в България в 21 век има все още неграмотни деца, това са потенциалните жертви на трудовата миграция в последствие и хората, които нямат и квалификация.

Най-важно е да има информация по темата и самите хора да са запознати какво трябва да направят ако станат обект на трудова експлоатация

Един от основните подвеждащи фактори е обещанието за голяма заплата. Ако все пак попаднете в подобна схема експертите съветват да потърсите връзка с местните власти, ако не може да откриете българските в дадената страна.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Започна брането на череши в Кюстендилско
Започна брането на череши в Кюстендилско
Путин: Хакерите може да са навсякъде
Путин: Хакерите може да са навсякъде