Плавното нарастване на лихвите е неизбежно в рамките на 1-2%, прогнозира главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева в специално интервю за българските медии. Според нея България има голям шанс да влезе в еврозоната, но трябва да поработи по подобряване на условията за бизнес у нас и да справи с бедността.
Кристалина Георгиева, главен изпълнителен директор на Световната банка: Един от основните проблеми, пред световната и българската икономика в момента е задлъжнялостта.
Затова дори лекото покачване на лихвените проценти в глобален аспект, може да доведе до сериозни проблеми, прогнозира главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева.
Кристалина Георгиева, главен изпълнителен директор на Световната банка: За десет години при ниски лихвени проценти, много страни, много компании се нагълтаха с дълг дори малки повишения на лихвения процент могат да създадат големи проблеми.
Затова и Световната банка вече мисли за финансов буфер. На пролетната сесия на групата от институции, която се проведе във Вашингтон беше взето решение за рекордно увеличение на капитала с 13 млрд. долара. Сумата ще бъда използвана за справяне с бедността, но само при формиране на резерв.
Кристалина Георгиева, главен изпълнителен директор на Световната банка: Отиваме към устойчив финансов модел и създаваме финансов буфер, така че в моменти на кризи, когато се появи нужда от рязко увеличаване на финансирането, ние можем да го направим.
Георгиева е категорична, че към момента България не само не се нуждае от финансово спасяване, а имам добри макроикономически показатели, които могат да я вкарат в Еврозоната. Трябва обаче сериозно да се работи за подобряване на бизнес средата у нас.
Кристалина Георгиева, главен изпълнителен директор на Световната банка: България от гледна точка на прогнозите за растежи, от гледна точка на стабилността на икономиката изглежда много добре. Това не означава, че трябва да се успокоим и да не предприемаме никакви реформи, ние си знаем проблемите.
Георгиева беше категорична, че се разширява ножицата между бедни и богати.
Кристалина Георгиева, главен изпълнителен директор на Световната банка: Най-бедните десет процента граждани на Европа са станал по-бедни, това е много проблемно, това е много сериозно.
Георгиева даде пример със София и Северозапада. Докато столицата се развива добре, Северозападна България остава най-бедния регион в Европа.
Кристалина Георгиева, главен изпълнителен директор на Световната банка: Там където има лоши условия за инвестиране има слабовати фирми, те създават лоши работни места. Лошото работно място е като лошото училище. То сваля капацитета на хората.
Георгиева изтъкна, че след увеличение на капитала Световната банка ще разполага с 100 млрд. долара годишно за финансиране. Очаква се именно свързанността ни със Западните Балкани да бъде един от прироритетните проекти.