Все по-малко туристи посещават манастира "Света Екатерина " в Синай, свързан с билейски предания и смятан за един от най-старите в света. Причината е вълната терористични заплахи. Как живеят отците в светата обител и кой ги защитава вижте в репортажа на Емилия Запартова.
Планината Синай в Египет. В южното й подножие се намира един от най-старите действащи православни манастири, "Света Екатерина". Построен е през 6 век от император Юстиниян.
Според преданието, на това място ангели отнасят главата на света Екатерина, след като е обезглавена. Мойсей вижда тук горящия къпинов храст.
отец Йоан, свещеник в манастира "Света Екатерина", Синай
"На това място Мойсей получава десетте Божии заповеди, напътствия от Господ как да ръководи хората с него да напуснат Египет".
Сянката на "Ислямска държава " стига и до тук . Туристите са много по-малко, особено след свалянето на руския самолет.
отец Игманиос, свещеник в манастира "Света Екатерина", Синай
"Аз съм човешко същество като вас, аз също се страхувам, но аз се страхувам от Бог. Ако той е решил, че трябва да умра, тогава ще умра".
отец Йоан, свещеник в манастира " Света Екатерина", Синай
"Страх ни е ако сме тук, ако сме в Кайро, Атина или Брюксел.Бог да ви благослови и още веднъж моите съболезнования на белгийския народ".
Малцина може би са чували за ангелите - хранители на светата обител.
шейх Ахмед Джибали, племенен водач в Синай
"Моите хора бранят манастира от нападения още от 6 век.Живеем заедно с тях. Не се страхуваме от "Ислямска държава", защото те не могат да направят нищо в южен Синай. Всички племена тук си сътрудничат с египетската армия. Така че, " Ислямска държава "се нуждае от помощта на местното население, за да направи нещо, но ако местните не им помагат, не могат нищо да направят".
Така синайският манастир се оказва под защитата на бедуините, които са предимно мюсюлмани.