Над 600 хиляди българи от 20 до 80-годишна възраст имат нарушение на функцията на щитовидната жлеза. Стряскащите данни изнесе проф. Анна-Мария Борисова, председател на Българското дружество по ендокринология в Световния ден за борба с болестите на щитовидната жлеза. Статистиката сочи, че около 260 хил. българи имат понижена функция на щитовидната жлеза.
Близо 60% от хората с проблеми с щитовината жлеза в България не знаят за тях и не се лекуват, предупреждават медиците. Причината е, че често заболяванията започват без симптоми, а пациентите не си правят профилактични прегледи. А те са изключително важни при бременните жени.
Проф. Ана-Мария Борисова, председател на Българското дружество по ендокринология: В първите шест месеца бебето няма собствена щитовидна жлеза и разчита на хормоните на своята майка, които получава през плацентата. Майката трябва да има адекватно количество хормони. Ако тя няма, то това ще се отрази на интелектуалното развитие на нейното бебе.
Един от симптомите за повишена или понижена функция на щитовидната жлеза е чувството на умора.
Проф. Русанка Ковачева, началник на клиника по тиреоидни и метаболитни костни заболявания, болница "Академик Иван Пенчев": Последно време прави впечатление, че повечето от пациентите с автоимунни заболявания имат и дефицит на витамин Д.
След продължително лечение в България и чужбина пациентката Мария Силяновска създава Сдружение, което има за цел да повиши информираността за болестите на щитовидната жлеза.
Мария Силяновска, председател на Сдружение на засегнатите от болести на щитовидната жлеза: В Западна Европа като отидете в лекарския кабинет намирате за всяко заболяване брошура. Ние работим с тази идея - да работим съвместно с лекарите, т.е. информацията, която ние предоставяме, да бъде прегледана от лекар и тези брошури да се намират в лекарските кабинети.
Между 5 и 6% от хората с възли на щитовидни жлеза развиват рак. Специалистите препоръчват ако имате проблем с щитовидната жлеза да не приемате хранителни добавки.