От средата на февруари има сериозен интерес към проекта АЕЦ "Белене" от страна най-голямата държавна ядрена компания в Китай "Си Ен Си". Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на днешния парламентарен контрол.
Тя уточни, че китайската компания е депозирала писмо до Националната електрическа компания, в което заявява, че проявява интерес към този проект.
И Европейската инвестиционна банка е проявила миналата седмица интерес към финансирането на проекта, но това, според Петкова, е свързано с много условности, изискващи гаранция за възвращаемост и печалба. Енергийният министър заяви, че стриктно ще спази решението на парламента за внасяне в НС до 30 юни на варианти за бъдещето на АЕЦ Белене. На този етап тя не изключи възможността идеята на премиера Белене да се превърне в балкански проект, да се съчетае с инвестиционен интерес извън региона.
Властта представи инициативата "Кошница с грижа": Намаляват с 15% цените на основните продукти
Международните превозвачи готвят протест на 15 юни, ще има затруднения в движението в големите градове
Счупен гръбнак отложи делото срещу единия от обвиняемите за катастрофата с автобус на „Челопешко шосе“
Експеримент на мястото на катастрофата на „Челопешко шосе“ показва проблеми с видимостта и инфраструктурата
Домакинството на "Евровизия": Кой ще бъде градът - домакин на песенния конкурс?