В малките населени места почти няма организации, които да работят с ромски деца. Според Станислав Георгиев, който участва в различни проекти с такава насоченост, това е сериозен проблем. Именно там хората, в повечето случаи социално слаби и ниско грамотни, имат нужда от подобна подкрепа.
Станислав Георгиев е социален работник. Той е работил по проекта на асоциация Интегра „Училище за всяко дете”, който е обхванал 7 общини в Русенска и Разградска области. За 1 година заедно с колегите в община Сливо поле той е успял да върне в училище 11 от 20 отпаднали ученици. Това им е струвало много срещи и разговори, разказва Станислав.
Станислав Георгиев – социален работник
"Със сигурност примерът е от голямо значение и това, че аз съм от ромски произход повлия на родителите да запишат отново децата си в училище."
По селата мъжете с ромски произход са по-образовани от жените, показват наблюденията на Станислав. Повечето представители на силния пол имат основно или начално образование. Според него обаче в последните години има тенденция ромите да настояват искат децата им да имат диплома.
Станислав Георгиев – социален работник
"Начинът на живот в ромската общност, майките това, което виждат, ги кара да искат едно по-добро бъдеще за своите деца."
От 11-те върнати в училище деца 9 вече са завършили основно образование, а две – средно.